Bardzo optymistyczne wieści z bojerowego świata

2019-02-12 12:00:00(ost. akt: 2019-02-12 16:23:49)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

BOJERY\\\ Sporty wodne, letnie czy zimowe, to domena mazurskich klubów. Nie brakuje wśród nich mistrzów świata, Europy i Polski rodem z Mrągowa i Mikołajek.
Na Zalewie Siemianowskim odbyły się Mistrzostwa Świata i Europy juniorów w klasie DN i IceOptimist. W zawodach wystartowało łącznie 80 zawodników z ośmiu państw — Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Szwecji, Węgier oraz Stanów Zjednoczonych. „Bazę” Mrągowo reprezentowali Radosław Parzych i Cezary Sternicki. W zawodach brał udział także Mateusz Gigielewicz, uczeń SP nr 4 w Mrągowie, ale reprezentujący klub Giżycka Grupa Regatowa. To właśnie Mateusz zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata i srebrny medal Mistrzostw Europy w klasie IceOptimist (lepszy był tylko Andrias Sepp z Estonii). Radosław Parzych, uczeń szkoły gminnej w Marcinkowie zajął 31. miejsce w MŚ i 19. miejsce w ME w klasie IceOptimist, natomiast Cezary Sternicki był 23. w MŚ i 20. w ME w klasie DN.

Wśród kobiet w klasie DN czwarta była Laura Banach (MKŻ Mikołajki). W klasyfikacji open bardzo dobrze poradził sobie jej klubowy kolega Łukasz Śliwiński, który zawody ukończył na czwartym miejscu.

Nasi bojerowcy świetnie poradzili sobie też tydzień wcześniej podczas Mistrzostw Polski. W zawodach, które odbyły się pod koniec stycznia na Jeziorze Niegocin w Giżycku, triumfatorem w klasie IceOptimist był Mateusz Gigielewicz. Decydującą walkę o złoto Mateusz stoczył ze swoim kolegą Radkiem Parzychem. W klasie DN szósty był inny mrągowianin Paweł Roszkowski (Olsztyński Klub Żeglarski), a piętnaste miejsce zajął Cezary Sternicki.

Zaraz po mistrzostwach na Podlasiu Radosław Parzych zdobył czwarte miejsce w klasie IceOptimist w Pucharze Komandora. Drugi był tu Łukasz Śliwiński (MKŻ Mikołajki), szósty Jakub Śliwiński, ósma Katarzyna Tymińska, a Jakub Adamski jedenasty (wszyscy MKŻ). W klasie DN dziesiąte miejsce zdobył Roman Morgaś, a 22. była Laura Banach (oboje MKŻ). W klasyfikacji generalnej zawodów na 18. miejscu uplasował się też Cezary Sternicki (Baza).