Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Wiosenne porządki rozpoczęte. Zaraz się zacznie wypalanie traw

2019-02-27 17:47:49 (ost. akt: 2019-02-27 17:54:03)
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W związku ze sprzyjającą aurą pogodową wiele osób rozpoczęło porządki wiosenne na posesjach, działkach ogrodowych oraz na polach. W tym okresie wyraźnie wzrasta również ilość pożarów traw na łąkach, nieużytkach i poboczach dróg.

Osoby wpalające trawę często tłumaczą swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Niestety, jest to całkowicie błędne myślenie. W rzeczywistości wypalanie trawy oraz innych pozostałości roślinnych prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych, a w pożarach giną zwierzęta. Do atmosfery przedostaje się szereg toksycznych związków chemicznych.

Wypalanie traw jest również przyczyną pożarów, które prowadzą do zniszczenia budynków i obszarów leśnych, ludzie tracą dorobek całego życia. Wysuszona trawa pali się bardzo szybko, a w połączeniu z wiatrem pozornie niewielkie płomienie wymykają się spod kontroli i stanowią poważne zagrażanie dla osób dokonującym podpaleń, co niejednokrotnie prowadzi do tragedii. Każdego roku bezpośrednio w pożarach traw na terenie kraju ginie kilka osób, a wiele ulega oparzeniom.

Gaszenie rozległych pożarów traw jest trudne i długotrwałe, co sprawia, że strażacy biorący udział w akcji gaszenia pożarów traw wyłączeni są z udziału w innych zdarzeniach, które mogą mieć miejsce w tym samym czasie i w których zagrożone może być ludzie życie. Z tego właśnie względu może się zdarzyć, że przez ludzką lekkomyślność nie dotrą na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.
W związku z prognozowanym ociepleniem oraz słoneczną pogodą, która sprzyja wiosennym pracom porządkowym zwracamy się z apelem o zrezygnowanie z niechlubnej praktyki i przyzwyczajeń dotyczących wypalania suchej trawy i innych pozostałości roślinnych.

STOP pożarom traw
Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez swoją bezmyślność nie narazisz życia i mienia swojego i innych.

Więcej informacji na stronie stoppozaromtraw.pl

Opracowanie:
asp. Marcin Kordek/KP PSP w Mrągowie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages