środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Jubileusz w gminie. Mieszkanka Zalca skończyła 95 lat

2019-03-11 10:40:35 (ost. akt: 2019-03-11 12:22:44)

Autor zdjęcia: archiwum gminy

Elżbieta Lasota, mieszkanka Zalca skończyła 95 lat. Do jubilatki przybyła z życzeniami zastępca wójta gminy Mrągowo – Adriana Rokosz, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Elżbieta Mierczak oraz radny i sołtys sołectwa Zalec – Robert Ciołek.

Elżbieta Lasota z domu Kolberg urodziła się 7 marca 1924 r. w miejscowości Olszewo nieopodal Olecka. Jako ostatnia z pięciorga rodzeństwa doświadczyła śmierci matki w wieku zaledwie czterech lat. Szkołę podstawową ukończyła w Olszewie, jednakże wybuch II Wojny Światowej przeszkodził w kontynuacji nauki i zmusił młodą dziewczynę do pomocy rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Wrzesień 1944 roku również nie oszczędzał na tragicznych przeżyciach. Okupacja wojsk Armii Czerwonej doprowadziła do przymusowego opuszczenia gospodarstwa oraz domu rodzinnego. Szukając schronienia rodzina Kolbergów osiedliła się w miejscowości Wyszembork, sąsiadującej z Zalcem, późniejszą ostoją pani Elżbiety.

Aby utrzymać kobieta musiała podjąć pracę w pobliskim folwarku. W tym samym miejscu pracował wracający z niewoli niemieckiej żołnierz Armii Wojska Polskiego – Czesław Lasota. Zawarta znajomość przypieczętowana została w 1951 roku związkiem małżeńskim, owocem którego było dwóch synów Zygmunt i Henryk oraz trzy córki Irena, Urszula i Krystyna.

Niestabilne czasy zmuszały rodzinę do przesiedleń, jednakże w 1952 roku pozwoliły osiąść w miejscowości Zalec. Osiedlając się rodzina zajęła się prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz wychowywaniem dzieci. Mąż Czesław udzielał się także społecznie, jako sołtys wsi. Jednakże w 1966 roku zmarł po przebytej chorobie, pozostawiając wdowę i osierocając pięcioro dzieci.

Pomimo przeciwności losu dwójce dzieci udaje się skończyć studia wyższe
w Gdańsku oraz Toruniu, natomiast trójce zdobyć wykształcenie średnie zawodowe w Mrągowie.

W roku 1987 pani Elżbieta zakończyła wieloletnia pracę i mogła przejść na zasłużoną emeryturę. Gospodarstwo rolne pozostało w rodzinie, przejęte i dalej prowadzone przez córkę wraz z mężem.

Rozważając propozycję dwójki dzieci osiedlonych na stałe w Niemczech,
w 1994 roku pani Elżbieta również wyjechała. Zamieszkała w zachodniej części Niemiec w Dortmundzie i tam przebywała przez 20 lat. Powracając w 2014 roku pozostała na stałe w Zalcu pod stałą opieką rodziny.

Jubilatka doczekała się 6 wnuków i 6 wnuczek oraz 4 prawnucząt, które zawsze pamiętają o swojej kochanej Babci.

źródło: gmina Mrągowo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages