środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W Mrągowie zwierzęta będą miały lepiej

2019-03-13 08:00:00 (ost. akt: 2019-03-17 10:58:01)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie "Wspólne Wójtowo"

Na sesji Rady Miejskiej w Mrągowie, która odbyła się pod koniec lutego, radni pochylili się nad "Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miasta Mrągowo na rok 2019". Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Zanim został poddany głosowaniu, program przeszedł konsultacje społeczne. Z inicjatywy radnych Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej (MIS) oraz Stowarzyszenia Kociarze Mrągowo do już istniejącego programu udało się włączyć kilka nowych elementów. To powinno dać szersze możliwości społecznym karmicielom i opiekunom bezdomnych kotów, a także zwiększyć możliwości zgłaszania spraw bezdomnych zwierząt.

Z „nowości” warto docenić podanie numerów telefonów, pod które można dzwonić w razie znalezienia bezdomnego zwierzęcia. W tej sprawie zgłoszenia w dni robocze przyjmuje Straż Miejska (w godz. 7-20 pod nr tel 667 959 201), natomiast w pozostałych godzinach oraz w dni niepracujące – dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie (pod nr tel. 997).

Po raz pierwszy mowa jest również o możliwości stawiania domków dla kotów wolnożyjących. — Wszystkie odłowione bezdomne zwierzęta mają zapewnione miejsce w schronisku w Bagienicach — podkreśla Magdalena Lewkowicz, która nie ukrywa swojego zaangażowania. Przyjęty przez radnych program określa możliwość sterylizacji kotów wolnożyjących lub bezdomnych, której można dokonać po wypełnieniu wniosku i złożeniu go w siedzibie Straży Miejskiej. W wyniku przetargu na usługi sterylizacji i kastracji bezdomnych, wolnożyjących kotów wyłonione zostały dwie lecznice — ProAnimali oraz Vita -Wet.

— Społeczni karmiciele będą mogli liczyć na pomoc doraźną, w postaci karmy lub środków na leczenie zwierząt. Dotyczy to sytuacji wyjątkowych i wymagane jest złożenie deklaracji społecznego opiekuna kotów wolno żyjących — dodaje radna Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej. Taką deklarację można złożyć już teraz w Straży Miejskiej.

Społeczność lokalna tzw. zwierzolubów liczy na rozwiązania systemowe, które polepszą byt kotów i psów, a przy tym pozwolą odciążyć pozostałych mieszkańców. W tym celu padł już pomysł zwołania szerokiego posiedzenia przedstawicieli gmin z burmistrzem Mrągowa. To ma pomóc w wypracowaniu wspólnych rozwiązań dotyczących bezdomności zwierząt.

źródło: UMM (ML)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. !!! #2699282 | 86.165.*.* 17 mar 2019 23:44

  Popieram każdy projekt który ma służyć poprawie życia zwierzat

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2699182 | 81.190.*.* 17 mar 2019 18:07

  Brawo! Trzymam kciuki!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages