Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Adam Bodnar poznaje opinie ludzi. 22 maja wysłucha mieszkańców Mrągowa

2019-05-13 18:34:08 (ost. akt: 2019-05-13 18:40:55)
Adam Bodnar wybrał się w podróż po kraju i poznaje opinie ludzi. Tu podczas spotkania z mieszkańcami Giżycka.

Adam Bodnar wybrał się w podróż po kraju i poznaje opinie ludzi. Tu podczas spotkania z mieszkańcami Giżycka.

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Często rodzą się pytania o sposób funkcjonowania lokalnych społeczności. Jak jest, a jak być powinno? Pośród wielu zadań realizowanych poprzez urzędy, instytucje prospołeczne i prywatne, bywa gubiony zwykły człowiek i zapomina się o jego prawach.

Dylematy są liczne. Znaki zapytania wyrastają, jak grzyby po deszczu. Jak radzą sobie osoby starsze w Mrągowie? Czy chorzy mają jak dojechać do lekarza? Czy osoby z niepełnosprawnością maja możliwość samodzielnego załatwiania swoich spraw w urzędach? Czy władze konsultują z mieszkańcami większe inwestycje? Czy głos mieszkańców jest wysłuchiwany?

O tych i innych dziedzinach życia społecznego będzie można porozmawiać z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Jeszcze w maju spotka się on z mieszkańcami naszego miasta oraz Bartoszyc, Elbląga i Olsztyna.

Spotkanie w Mrągowie zostało zaplanowane na środę 22 maja w godzinach 17–19 w budynku MCL (Mrągowskie Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Kopernika 2 C). Zaproszenie skierowane jest do młodzieży i do osób dojrzałych. Wydarzenie nie będzie miało charakteru wykładu. Rzecznik praw obywatelskich pragnie wsłuchać się w głos mieszkańców, odpowiedzieć na nurtujące pytania. Jak podają organizatorzy jest to unikalny program, w którym to Adam Bodnar wybrał się w podróż po kraju i poznaje opinie ludzi.

Jak podają organizatorzy „rzecznik słucha i notuje. Notuje też jego ekipa (rzecznik nie przyjeżdża sam, bo nie da się niczego zrobić w pojedynkę). A jeśli ludzie nie wiedzą, od czego zacząć, pyta: Kiedy odjeżdża ostatni autobus szkolny? Jak daleko jest do lekarza, do urzędu – czy trzeba mieć samochód osobowy, by tam dotrzeć? Jak sobie radzą osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie? Czy nie pojawiły się kłopoty związane z nowymi inwestycjami? Czy nowa droga nie jest uciążliwa? Czy nie ma gdzieś w okolicy wysypiska odpadów o nieznanym pochodzeniu? Czy ludzie wiedzą, jak pytać władze o lokalne sprawy, korzystając z prawa do informacji publicznej? Jak sobie radzą ojcowie po rozwodach? Czy mogą utrzymywać kontakty z dziećmi? Jak wygląda sytuacja szkoły i nauczycieli po strajku?”.

Rzecznik praw obywatelskich jest ministrem konstytucyjnym. Jego zadaniem jest sprawdzanie, jak realnie działa prawo ustanowione w Warszawie. Głównym źródłem wiedzy dla jego biura są nadesłane skargi oraz głos społeczeństwa. Spotkania odbywają się bez udziału władz lokalnych, ale każdego dnia na stronie internetowej RPO zamieszczana zostaje relacja z wyliczeniem, jakie problemy zgłosili mieszkańcy. Władze i media mogą z niej korzystać.

Wartością dodatkową spotkań jest kontaktowanie ze sobą działaczy i wzajemne informowanie się o nowych, interesujacych inicjatywach, które powstają w naszym kraju. Gospodarzem wydarzenia jest Mrągowskie Forum Młodzieży. Grono współorganizatorów zasila Fundacja Alternatywnej Edukacji „ALE”, Centrum Szkoleniowo – Konferencyjne Animator. Zapraszamy.

(ABP)
źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages