środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Na Królewieckiej rowerzysta wjechał w... samochód

2019-05-29 17:12:33 (ost. akt: 2019-05-29 17:33:58)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do zdarzenia doszło w Mrągowie przy ul. Królewieckiej. Jak ustalili policjanci rowerzysta zjechał z chodnika a następnie uderzył w prawidłowo jadące auto osobowe.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale według policji wina była ewidentnie po stronie rowerzysty. - Brak ostrożności, jazda po chodniku i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych to najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia. Mandat w takiej sytuacji to naprawdę najmniejsza konsekwencja, bo w takich sytuacjach można stracić nawet życie - podsumowuje mł. asp. Dorota Kulig.

Uczestnicy kolizji byli trzeźwi. Rowerzysta, który doprowadził do zdarzenia został ukarany mandatem.

Mrągowscy policjanci kilka razy dziennie zwracają uwagę na wykroczenia jakie popełniają rowerzyści. Bardzo wielu spośród nich dziwi się reakcjom funkcjonariuszy. Są przekonani, że nie złamali przepisów, a wynika to niestety często z ich nieznajomości. - Dziś rowerem po drogach legalnie może poruszać się każdy dorosły człowiek, nie jest wymagane żadne przeszkolenie. Jednak w przypadku osób niepełnoletnich, uprawnienia do prowadzenia roweru nabywa się wraz ze zdaniem egzaminu na kartę rowerową. Co ważne rowerzyści powinni znać zapisy art. 33 prawa o ruchu drogowym. Nie jest ich zbyt wiele, te najważniejsze warto zatem przypomnieć - dodaje rzecznik mrągowskiej policji:

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Trzeba pamiętać, że drogi dla rowerów są jednokierunkowe. Jeśli takowe są, nie może wówczas korzystać z jezdni!

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych. Rowerzysta może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:
- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta m.in. nie może:
- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
- czepiać się innych pojazdów,
- jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości rowerem jest wykroczeniem za które grozi wysoka grzywna. Za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku grozi mandat w wysokości 50 zł. Z kolei za przejazd rowerem po przejściu dla pieszych otrzymać można maksymalnie 200 zł. Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.

Należy również pamiętać o obowiązku posiadania odblasków oraz sprawnym rowerze.

Rowerzyści powinni pamiętać o tym, że w warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Braki w wyposażeniu roweru również mogą skończyć się dla prowadzącego jednoślad mandatem. O czym zatem powinniśmy pamiętać, zanim wyruszymy w drogę rowerem?

Konieczne będzie następujące wyposażenie:
• co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem;
• co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej;
• co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem;
• co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
• dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
• kierunkowskazy - tylko w sytuacji, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

źródło: KPP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages