Poniedziałek, 15 lipca 2019. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Koleją z Warszawy na Mazury

2019-07-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-11 12:56:12) Artykuł sponsorowany

Szybka kolej, pozwalająca dojechać w niecałe półtorej godziny z Warszawy na Mazury. Coraz więcej wiadomo o założeniach tego przedsięwzięcia. Pracuje nad nimi miedzy innymi Parlamentarny Zespół ds. Budowy Kolei w ramach Siatki Połączeń z Centralnego Portu Komunikacyjnego Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Kolno-Pisz-Orzysz-Giżycko tzw. Kolei Warszawsko-Mazurskiej. Realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia to kwestia około dekady.

Sieć nowych linii kolejowych prowadzących z dziesięciu regionów Polski do Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym do Warszawy i Łodzi obecnie znajduje się na etapie przygotowawczym, planistycznym i projektowym. Projekt zakłada wzmocnienie spójności komunikacyjnej kraju, umożliwiającej szybkie połączenie CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski.

http://m.wm.pl/2019/07/orig/108219otbr-a-do-h-fot-1-562956.jpg

- Mieszkańcy naszego regionu cieszą się z inwestycji kolejowych realizowanych przez polski rząd. Kolej na naszym terenie do tej pory nie miała się dobrze. Zlikwidowano wiele połączeń, budynki dworców popadają w ruinę, a torowiska są w złym stanie technicznym – mówi Jerzy Małecki-Poseł na Sejm RP - Pojawia się jednak szansa, mowa tu o nie tylko o inwestycji związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale też o wielu mniejszych projektach, że w ciągu najbliższych kilku lat oblicze kolei w regionie zmieni się nie do poznania.

Likwidacja obszarów wykluczenia transportowego, wyrównywanie szans rozwojowych obszarów peryferyjnych dotkniętych problemem relatywnie dużego bezrobocia, a jednocześnie atrakcyjnych turystycznie to główne cele ambitnego projektu. Mieszkańców Mazur najbardziej interesuje ciąg nr 3: Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Giżycko, który będzie oparty na modernizacji istniejących odcinków linii kolejowych nr 6, 21, 29. Prace rozpoczęto od analiz technicznych, geologicznych i środowiskowych oraz wariantowania trasowania linii kolejowych. Odcinek Pisz-Orzysz-Giżycko przebiegać ma z możliwie maksymalnym wykorzystaniem śladu dawnej linii kolejowej zlikwidowanej w 1945 r. Niewykluczone jest także powstanie nowych obiektów infrastruktury towarzyszącej.

http://m.wm.pl/2019/07/orig/108219otbr-a-do-h-fot-2-562957.jpg

- Obecnie to przedsięwzięcie jest na etapie konsultacji. Walczymy o jak najkorzystniejsze rozstrzygnięcia dla Mazur. Założenia projektu przewidują budowę torów, po których będą jeździły szybkie pociągi intercity. Tym samym zyskamy nowe, szybkie połączenie ze stolicą kraju, ale również prawdopodobnie rozbudowę infrastruktury kolejowej, w ramach której może powstać dworzec w Piszu. W tej chwili trudno wskazać czy będzie to nowy obiekt, czy wyremontowany będzie stary budynek.
Na wszystkich etapach prac kładziony będzie szczególny nacisk na uwzględnienie lokalnych uwarunkowań, w tym uwag i opinii zgłaszanych przez interesariuszy.
- Zachęcam Państwa do przekazywania swoich wniosków i sugestii dotyczących planowanych inwestycji- dodaje Poseł Małecki.
- Jestem przekonany, że realizacja tego ambitnego planu jest kwestią kilku najbliższych lat. Docelowo dzięki temu połączeniu będzie możliwa podróż z Pisza do Warszawy w niecałe półtorej godziny. Zapewniam, że jeśli pojawią się nowe informacje w tej sprawie, będę je Państwu przekazywał. Bardzo mi zależy, aby takie miasta jak Pisz, Giżycko zostały jak najszerzej ujęte w tym przedsięwzięciu i będę o to zabiegał.Fot. 1 30 kwietnia 2019 r. podczas spotkania w Piszu Jerzy Małecki-Poseł na Sejm RP wraz z członkami Parlamentarnego Zespół ds. Budowy Kolei przedstawiał mieszkańcom założenia przedsięwzięcia kolejowego.
Fot. 2 Planowany przebieg tzw. Kolei Warszawsko-Mazurskiej.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hynek #2761364 | 31.0.*.* 13 lip 2019 07:55

  To są wybitni specjaliści od podpisywania listów intencyjnych w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz podjęcia działań w zakresie opracowania Wstępnego Studium Wykonalności....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kanaliaFFM #2760984 | 93.207.*.* 12 lip 2019 11:33

  Na fotce same tuzy Polskiej polityki i gospodarki. Nie wiem czy sie mam bac czy popelnic juz teraz samobójstwo !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kierowca #2760921 | 66.111.*.* 12 lip 2019 09:23

  Zgłaszam interpelację Wspominany w informacj zespół sejmowy powstał 2 lipca 2019 roku. Czy biprąc pod uwagę kompetencje zespołu orazto, że jesienią są wybory, czy ta informacja o torach z Warszawy do Pisza ma za zadanie przedłużenie kadencji posła?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages