Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Bohaterowie Westerplatte pochowani w Polskiej Wsi

2019-09-04 15:00:00 (ost. akt: 2019-09-04 15:18:47)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Minęło 80 lat od agresji Niemiec na Polskę. 1 września zaatakowano m.in. Westerplatte. Jego obrońcy są pochowani m.in. w powiecie mrągowskim

Z inicjatywą uhonorowania bohaterów z Westerplatte wyszło Bartoszyckie Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne "Rosenthal". Członkowie organizacji, wspólnie z kilkoma lokalnymi organizacjami postanowili odnaleźć groby żołnierzy, którzy przeżyli II wojnę światową i zostali pochowani na Warmii i Mazurach. 1 września o godzinie 4.45, oddaliśmy im hołd na cmentarzach w Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście i Ornecie. Zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Okazuje się jednak, że również na terenie naszego powiatu również są groby dwóch obrońców Westerplatte. Niestety członkowie "Rosenthala" nie mogli się pojawić na cmentarzu komunalnym w Polskiej Wsi, gdzie zostali pochowani żołnierze. - Chcieliśmy w Mrągowie też dotrzeć do jakiegoś stowarzyszenia ale nam się to nie udało. Szkoda, w następnym roku postaramy się żeby i tam ktoś razem z nami zapalił znicze - dodają członkowie stowarzyszenia


Przypomnieli jednak krótko na swoim facebooku ich sylwetki: "Józef Pożarecki - strzelec wyborowy. Urodził się 15 listopada 1916 roku w Nowosadach powiat Lida. W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 85. Pułku Piechoty Strzelców Wileńskich w Nowej Wilejce. Służbę na Westerplatte pełnił od 13 sierpnia 1939 r. W czasie obrony jako strzelec wyborowy walczył na placówce "Fort". Był kontuzjowany. Nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku otrzymał w 1989 r. Rok później odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zmarł w 1991r.

Józef Spiżarny urodził się 5 lutego 1916 roku w Kleczkowie, powiat Ostrołęka. W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 14. Dywizjonie Artylerii Konnej w Białymstoku. Na Westerplatte przybył 30 lipca 1939 r. W czasie obrony obsługiwał działo, a po jego rozbiciu do końca walki był na placówce "Łazienki" - odcinek nad otwartą Zatoką Gdańską. W niewoli przebywał w Stalagu I A Stablack (największy obóz na terenie byłych Prus Wschodnich, znajdujący się w obecnych Stabławkach i Kamińsku w gminie Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim). Pośmiertnie mianowany do stopnia podporucznika. W 1989 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (pośmiertnie). Zmarł w 1988r.

Cześć ich pamięci"

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages