Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Świeć przykładem na drodze - noś odblaski !

2019-09-30 12:01:38 (ost. akt: 2019-09-30 12:15:37)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum: KPP Nidzica

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie realizują na terenie powiatu akcję "Świeć przykładem na drodze", której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ramach tych działań funkcjonariusze podczas różnego rodzaju spotkań edukacyjnych wręczają pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe oraz podkreślają jak ważne jest ich stosowanie zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w mieście czy na wsi.

Głównym celem działań jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, których niestety nic poza własnym rozsądkiem nie chroni w odróżnieniu od kierowców aut.

Podczas różnego rodzaju spotkań edukacyjnych z lokalnym społeczeństwemi zwracamy uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierowca zauważy taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje mu szansy na reakcję. Natomiast jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Ominięcie takiej osoby nie sprawia wówczas problemu.

Problem niewidocznych pieszych zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Wtedy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Dlatego przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Bez odblasków można się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania. Jednak by poprawić swoją widoczność warto mieć na sobie element odblaskowy również i w mieście.

Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Jednak, by noszone odblaski spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.
Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

Zachęcamy wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages