Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Czas pełen emocji na włoskim festiwalu

2019-10-04 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-03 19:15:43)
Młodzi artyści godnie reprezentowali nasz region i Polskę

Młodzi artyści godnie reprezentowali nasz region i Polskę

Autor zdjęcia: archiwum Studia Wokalnego "Sukces"

- To był czas pełen emocji - tak uczestnictwo w International Festival Orpheus in Italy wspomina Agata Dowhań, założycielka i kierownik artystyczny Studia Wokalnego Sukces. Zespół na włoskim festiwalu zdobył 1 miejsce w kategorii zespoły wokalne

Efektem jest również nominacja na kolejny, przyszłoroczny eurofestiwal, odbywający się w Rimini, również we Włoszech!

Aby rozpocząć relację z uczestnictwa grupy „Sukces” na International Festival Orpheus in Italy trzeba cofnąć się kilka miesięcy, do grudnia 2018 roku. Wtedy to zespół „Sukces” zdobył I Miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Złoty Mikrofon Radia Jard w kategorii Zespoły Wokalne w Białymstoku. Podczas wręczania dyplomu i nagrody zespół spotkała wspaniała niespodzianka w postaci nominacji na zagraniczny festiwal do wyboru: w Sofii (Bułgaria), Rimini lub Lido di Jesolo (Włochy) lub w Grecji. Ze względu na bardzo intensywny program letnich przedsięwzięć festiwalowo – koncertowych (Festiwal Kultury Kresowej czy Summer Song Festiwal, koncerty na terenie województw warmińsko–mazurskiego i suwalskiego), a także chęć jak najlepszego przygotowania się, wybór padł na wrześniowy International Festival Orpheus in Italy w Jesolo.

- Nominacja na zagraniczny festiwal uruchomiła „turbo” w akcji przygotowań - wspomina Agata Dowhań. - Regulamin wymagał 2 piosenek. Wybraliśmy utwór, którym wygraliśmy festiwal w Białymstoku („Panie Janie”) i piosenkę promującą nasze miasto („Jadą wozy do Mrągowa”). Skład zespołu na wyjazd do Włoch został utworzony z uczestników zajęć Studia Wokalnego „Sukces”, które prowadzi edukację wokalną w 4 oddziałach: Mrągowo, Kętrzyn, Biskupiec i Piecki. W sumie 25 osób w wieku 9 – 19 lat.

Zgranie zespołowe i różna obsada solowa wymagała intensywnych prób w danym składzie, tak więc Agata Dwohań z muzykiem Mariuszem Garnowskim pracowali nad grupą wyjazdową zarówno w czasie sezonu szkolnego jak i w czasie wakacji. Oprócz prób wokalnych trwały również warsztaty taneczne z Katarzyną Rakowską. Tu sytuacja była trudniejsza, bo wymagała układu choreograficznego na dany skład. Warsztaty taneczne odbywały się w weekendy i w czasie wakacyjnym w sposób skompresowany: intensywnie trwające po wiele godzin.

Na Festival Orpheus in Italy grupa „Sukces” wyjechała w pierwszym tygodniu września. W Lido di Jesolo, kurorcie nad Adriatykiem, grupa przebywała przez cały tydzień. Prezentowała się na festiwalowej scenie trzykrotnie: dwa razy na przesłuchaniach konkursowych, ocenianych przez międzynarodowe jury, i w Koncercie Galowym, podczas którego wręczono laureatom Nagrody. - Dla uczestników był to czas pełen emocji, niepewności, wzmożonego starania się, bo oczywiście marzyli o występie w Koncercie Galowym, ale organizatorzy do końca obsadę utrzymywali w tajemnicy - mówi Agata Dowhań. - Dopiero podczas „galówki” ogłoszone zostały werdykty jury, które przyznało „Sukcesowi” 1 miejsce w kategorii zespoły wokalne i nominację na kolejny, przyszłoroczny eurofestiwal odbywający się w Rimini, również we Włoszech!

Warto zaznaczyć, że Koncert Galowy miał formę spektakularną! Znakomita duża scena, bardzo dobre nagłośnienie, doskonała iluminacja świetlna oraz dodatkowe efekty pirotechniczne w postaci wystrzelanych konfetti i zimnych ogni. A wszystko to w pięknym plenerze w bardzo ciepły wieczór, przy licznej międzynarodowej publiczności, mieszkańców i turystów.

Oprócz spektakularnych wrażeń artystycznych wokaliści mieli nie lada atrakcję turystyczną - zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju miasta, stanowiącego światowe dziedzictwo kulturowe, Wenecji. Wielką radością było plażowanie w połowie września przy +30 st. C i kąpiele na przemian w przyhotelowym basenie i pięknym, o lazurowym kolorze, Adriatyku.

„Sukces” wrócił do Mrągowa w niedzielę, 15 września. Po długiej 23 godzinnej podróży wokalistów przywitali z wielką radością rodzice i przyjaciele. Bo jak tu nie cieszyć się, gdy uczestnicy XII International Festival Orpheus in Italy przywożą główną nagrodę i nominację na kolejny, przyszłoroczny eurofestiwal!

Organizacja wyjazdu przeprowadzona była przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Sukces”. Sfinansowanie udało się na zasadzie „ziarnko do ziarnka”. - Wyjazd w tak daleką podróż kosztuje nie mało - mówi Agata Dowhań. - Koszt składał się z dwóch składników: pobyt w hotelu i akredytacji festiwalowej, a także przejazdu do Włoch wynajętym autokarem. Zaproponowałam rodzicom oszczędzanie na wyjazd przez cały rok szkolny, co się sprawdziło. Rodzice sfinansowali pobyt i akredytację, natomiast podróż wzięło na siebie Stowarzyszenie oraz władze samorządowe.
- W imieniu zespołu Sukces, rodziców i kadry, składam serdeczne podziękowania panu Stanisławowi Bułajewskiego - burmistrzowi Miasta Mrągowa, za przychylność, pomoc i wsparcie finansowe – dodaje Agata Dowhań.

International Festival Orpheus in Italy to jeden z festiwali dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizowany przez ART. CENTER KARNOLSKY. Festiwal organizowany jest na ternie Europy, a uczestniczą w nim młode talenty w różnych dziedzinach artystycznych: muzycy, orkiestry, wokaliści, zespoły wokalne, tancerze, akrobaci. W każdej z tych dziedzin są wytypowane kategorie stylistyczne. Na tegorocznym Festiwalu w Lido di Jesolo międzynarodowe jury, podczas 3 dni, przesłuchało ponad 100 uczestniczących podmiotów.

Źródło: UM Mrągowo


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages