Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

CZYTAM, BO LUBIĘ: Anna Lisiecka - "Wakacje 1939"

2019-10-20 15:00:00 (ost. akt: 2019-10-23 22:32:34)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Ludzie z pierwszych stron gazet: Nałkowska, Barszczewska, Halama, Mościcki, Gombrowicz i ci mniej znani: Straszewicz, Parnell, Pruszkowski, Roszkowska, Stempowski - w scenerii upalnego lata.

Ich nadzieje, tęsknoty, żarty, marzenia i plany. Szlaki przemierzane luksusowymi, szybkimi wagonami o aerodynamicznych kształtach, liniami LOT-u, ale także własnymi samochodami oraz ekonomicznymi wagonami trzeciej klasy. Raiki dla bogatych: Zakopane, Jurata, Krynica, Zaleszczyki i urokliwe letniska: Kosów Huculski, Jaworze, Kazimierz. Słoneczny polski modernizm Ciechocinka oraz campingi wagonowe. Wszystko to w innych niż dzisiejsze granicach i często w zapomnianych pejzażach.

Rok 1939 to był wyjątkowy rok. Latem niewiele zapowiadało tragedię, która zmieniła mapę Europy. Było kilka niepokojących faktów, ale niewielu w nie wierzyło. O czym pamiętają świadkowie tamtego lata? Że było wyjątkowo upalne. Wojna wisi w powietrzu, jednak jej nie będzie, bo Hitler się nie odważy, a jeśli, to po trzech tygodniach zwycięska defilada w Berlinie, nasza i sojuszników. Mamy gwarancje Anglii.

Jak sugeruje tytuł autorka próbuje odtworzyć lato 1939. Lato ostatniego beztroskiego roku, który nie zapowiadał nadchodzącej wojny. A przynajmniej nie wszędzie.

We wstępie sama autorka pisze: ,,pomyślałam, że to wielki temat: ludzie, ich nadzieje, tęsknoty, projekty i kipiące upalnego lata życie. Wszystko to w różnych pejzażach, w innych niż dzisiejsze granicach, często z imponującą infrastrukturą, jak sławny pociąg dla bogatych Lukstorpeda". Tak więc autorka zabiera nas z Kiepurą na molo, z Gombrowiczem na statek, z Nałkowską do wód...

Jak Polska długa i szeroka, rosły jak grzyby po deszczu uzdrowiska, kurorty, miejsca turystyczne, które przyciągały tłumy.

W książce Anny Lisieckiej można przeczytać o nich wszystkich. Co więcej, autorka opisując na przykład Zaleszczyki na południowo-wschodnim krańcu ówczesnej Rzeczypospolitej, wzbogaca narrację cytatami z gazet, wspomnieniami z pamiętników czy relacjami świadków. Dowiadujemy się więc, gdzie i jak spędzały ostatnie przedwojenne wakacje celebrytki i celebryci Polski przedwojennej. Z kim w Zaleszczykach była Maria Dąbrowska? Gdzie przebywali Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura, Stefan Żeromski, Zofia Nałkowska i wielu innych - aktorów, polityków, pisarzy czy zwykłych Polaków.

Atutem książki są zdjęcia. Przez to książka bardzo przemawia do wyobraźni, wzbogaca przekaz i staje się cennym przewodnikiem po Polsce przedwojennej.
Książka Anny Lisieckiej – pełna szczegółów, epizodów, ludzi krótko obecnych albo znikających wraz z wybuchem wojny w 1939 – odtwarza tamten makabryczno-rozrywkowy nastrój.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.


Maria Mikołajczyk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages