Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Młodzi filmowcy zadebiutowali na festiwalu

2019-10-17 11:00:00 (ost. akt: 2019-10-17 11:20:08)
Kadr z filmu "Sakrum"

Kadr z filmu "Sakrum"

Autor zdjęcia: Wojciech Sienkiewicz

Już niedługo w Mrągowie będzie można obejrzeć krótkometrażowy film młodych twórców. W aktorskie role wcielili się mieszkańcy miasta, znani na co dzień z zupełnie innych miejsc, kojarzeni z innymi zawodami i pełnionymi funkcjami. Jak sobie poradzili?

Powstanie tego krótkometrażowego filmu to historia ziarnka gorczycy. Młody człowiek pojawia się w organizacji pozarządowej, zwerbowany przypadkiem przez kolegę do młodzieżowej inicjatywy. Pół roku później organizuje warsztaty filmowe w innym projekcie. Następnie wraz z kilkorgiem znajomych zakłada studio filmowe. W kolejnym roku postanawia wypróbować siebie w roli scenarzysty i reżysera produkcji według autorskiego pomysłu. Towarzyszy mu w tym kilkoro zawodowców związanych ze sztuką filmową. Wsparcia finansowego udziela Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W realizację angażuje się ponad setka ludzi reprezentujących różne środowiska, instytucje i organizacje, w tym kadra pracowników i wolontariuszy Fundacji Alternatywnej Edukacji "ALE".

Owoc ich pracy będzie można obejrzeć jeszcze w październiku, dwa razy w Mrągowie. Za zaszczytną prapremierę należy uznać projekcję filmu podczas tegorocznego WAMA Film Festival, towarzyszyła ona uroczystemu finałowi festiwalowych programów edukacji filmowej, który odbył się w Multikinie w sobotę 12 października. „Sakrum” zaprezentowane zostało podczas festiwalu jako przykład debiutanckiej produkcji filmowej z naszego miasta, jak i z regionu.

Premiera w Mrągowie odbędzie się w czwartek 17 października o godzinie 18:00 w Kinie Zodiak. Na ekranie, w rolach zarówno pierwszo i drugoplanowych, jak i epizodycznych, będzie można zobaczyć twarze znane mrągowianom na co dzień z zupełnie innych miejsc, kojarzone z innymi zawodami i pełnionymi funkcjami. Dla najmłodszych widzów niemałym zaskoczeniem może być ujrzenie koleżanki z klasy lub podwórka. W obsadzie są także aktorzy związani z Gminą Dźwierzuty, a jeszcze ciekawsze jest, że niektórzy statyści przyjechali na plan filmowy z okolic Bydgoszczy.

Tych, którzy chcieliby posłuchać i podyskutować szerzej i głębiej o „Sakrum” oraz o jego dalszych losach, zapraszamy na drugą mrągowską projekcję w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej, we wtorek 28 października o godz. 16:00. Film jest tu punktem wyjściowym do zorganizowania konferencji pod hasłem „Sakrum – sięgnij po życie”. Będzie ona poświęcona tematyce kryzysów życiowych oraz formom wsparcia dla osób, które przez nie przechodzą, tak jak główny bohater filmu. Twórcy wraz z psychologami, terapeutami i innymi specjalistami niosącymi pomoc osobom dotkniętym m.in. uzależnieniami, przemocą, depresją, chorobą lub żałobą, będą zastanawiać się, jak można wykorzystać „Sakrum” w psychoedukacji, psychoprofilaktyce i terapii. Na tej podstawie chcą bowiem znaleźć sposób nie tylko na przekazanie filmu dalej, ale na przekazanie poprzez film czegoś znacznie więcej niż pół godziny historii, która może być historią każdego z nas.

Aleksandra Lemańska


http://m.wm.pl/2019/10/orig/redaktor2-584224.jpg
Kadr z filmu

Notka reżyserska:

Dodam od siebie, że praca na planie była dla każdego z nas, czymś wymagającym, czasem bardzo przyjemnym, a czasem chcieliśmy pozabijać się nawzajem. Oczywiście między scenami, poza obiadem i ustawianiem całej scenografii, była masa śmiechu z nieudanych dubli, czy też pomyłek aktorów. Największym śmiechem cała ekipa wybuchła w scenie dialogowej głównej postaci z Piotrem (kim jest ów Piotr, tego nie zdradzę). Piotr wypowiadał się na temat problemu Andrzeja, scena bardzo ważna, nastrój niezwykle poważny. Wszyscy przypatrywaliśmy się w milczeniu na grę aktorów, wtem aktor grający w/w Piotra (Jakub Grzymkowski), w newralgicznym punkcie dialogu, zamiast powiedzieć „co” powiedział „czo”. Wszyscy wybuchnęliśmy tak wielkim śmiechem, że nie byliśmy w stanie kontynuować przez następne 15 min. Tyle mniej więcej zajęło nam uspokojenie się po tej wpadce. Na koniec dodam, że nasz montażysta z OH! Móvie Studio zadeklarował, że zrobi śmieszną wersję filmu wykorzystując tylko nieudane ujęcia i wpadki. Z tego miejsca chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich czytelników na premierę filmu, która odbędzie się w drugiej połowie października w CKiT.

Olgierd Stasiak


Zapraszamy na spotkanie z „Sakrum”:
17 października, godz. 18:00, Kino Zodiak, Mrągowo
28 października, godz. 16:00, Mrągowskie Centrum Aktywności Lokalnej

„Sakrum” - 27 min.
reżyseria: Olgierd Stasiak, Paweł Kisiel
scenariusz: Olgierd Stasiak, Aleksandra Lemańska, Marek Samselski
zdjęcia: Marcel Zielnik, Wojciech Sienkiewicz

http://m.wm.pl/2019/10/orig/auto2-584222.jpg
Kadr z filmuPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages