CZYTAM, BO LUBIĘ: Paul Leander-Engstrom - "Maestro z Sankt Petersburga"

2019-10-27 12:00:00(ost. akt: 2019-10-27 11:41:22)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

„Maestro z Sankt Petersburga” otwiera cykl powieściowy Mroczna Moskwa, którego bohaterem jest szwedzki finansista Tom Blixen, który pracuje w Pioneer Capital - wiodącym banku inwestycyjnym Rosji.
Jest finansistą ze Szwecji, czującym się jak ryba w wodzie w przeszklonych biurowcach, choć już trochę znużonym wyścigiem korporacyjnym. Nie utrzymuje bliskich kontaktów z rodziną z powodu dawnych zdarzeń i ogranicza się do rozmów telefonicznych z matką, w których uspokaja ją, że w Rosji nie jest tak niebezpiecznie, jak pokazują to media. Jak bardzo się myli, przekona się na własnej skórze, gdy zginie jego przyjaciel, a jego własne życie stanie na głowie. Będzie musiał podejmować decyzje, przy których te, jakie podejmował zza swojego biurka w Pioneer Capital, były niczym. Przy okazji zrozumie dokładnie, co oznacza rosyjskie przysłowie, że „Drobnych złodziejaszków wieszają, wielkim się kłaniają”.

Gdy poznajemy bohatera, on właśnie dowiaduje się, że został wybrany do zabezpieczenia jednej z największych transakcji w historii banku. Jego klientem jest niebezpieczny i bezwzględny oligarcha Romanow, który kieruje największą spółką naftową w Rosji - RusOil. Transakcję udaje mu się doprowadzić szczęśliwie do końca, jednak, gdy klient chce zdobyć jeszcze 2% udziałów Neftnika, które - jak się okazało - posiada wieloletni przyjaciel Toma, życie finansisty i jego przyjaciół wywraca się do góry nogami, a jego prywatne śledztwo zaprowadzi go do najpilniej strzeżonych korytarzy Kremla.

Autor „Maestro z Sankt Petersburga” - Paul Leander-Engstrom pracował wiele lat w Moskwie (po rozpadzie Związku Radzieckiego) w roli korespondenta, potem przedsiębiorcy i finansisty. Miał kontakt z oligarchami, z szybko bogacącymi się nowymi przedsiębiorcami i z szybko tracącymi fortuny, bywał w gabinetach rządowych i na daczach. Książkę zaczął pisać już po powrocie do bezpiecznej Szwecji. To co widział dało podstawy powieści o Tomie Blixenie – w pisaniu książki pomogła mu Camilla Grebe,

Wciągająca, wartka akcja i obraz bezwzględności w Rosji, bieda zwyczajnych ludzi, przepych miliarderów, rezydencje bogaczy obok niewielkich, klaustrofobicznych mieszkań zwyczajnych ludzi, morderstwa, egzekucje, ogromne fortuny.

Polecam każdemu miłośnikowi dreszczyków emocji.

Na trylogię „Mroczna Moskwa” składają się powieści „Maestro z Sankt Petersburga”, „Handlarz z Omska” oraz „Uśpiony szpieg”. Wszystkie dostępne w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie

Anida Keller

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5