Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Jury miało duży problem z wyborem prac [GALERIA]

2019-10-27 18:00:00 (ost. akt: 2019-10-27 22:58:25)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie już po raz 48. odbył się Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej. Wydarzenie od lat jest polem do konfrontacji artystów i pasjonatów sztuki. W gronie wyróżnionych znalazła się mieszkanka Mrągowa.

Jak informują organizatorzy, na konkurs wpłynęło ok. 90 obrazów o szerokiej tematyce i wykonanych w różnorodnych technikach plastycznych. Ich autorami jest ponad 50. twórców z województwa warmińsko-mazurskiego. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się 19 października w sali "Orbita" w CKiT. Powierzchnia wystawowa robiła na odwiedzających wrażenie ilością wystawionych prac.

- Nie ma nic piękniejszego niż przelać to, co w duszy naszej gra na płótno czy papier. Nie było w tym roku przypadków wykorzystania innych dziedzin, np. rzeźby. Cieszymy się, że to wydarzenie wciąż trwa. To już 48. rozdanie. Mam nadzieję, że kolejne edycje będą wciąż tą samą formą. Chcemy coś dać innym. Z perspektywy twórcy profesjonalnego nie ma nic istotniejszego niż chęć tworzenia. Dzieło powstaje i jest przekazywane dalej. Robimy to nie tylko dla siebie, ale też dla naszego otoczenia. Chcemy dzielić się naszą pasją i radością. Jako jury mieliśmy duży problem, żeby z tej ilości prac wyłonić te, które są najlepsze. Nie warto się zniechęcać, że np. "moja praca nie zaistniała". Ona zaistniała na wystawie i widzowie mogą ją oglądać. Natomiast decyzja jury jest decyzją subiektywną tych trzech osób - zaznacza Piotr Dondajewski, członek komisji jurorskiej.

Oprócz niego prace uczestników oceniali Stanisław Kuś oraz Jarosław Puczel. To oni zadecydowali o ostatecznym podziale nagród. Elżbieta Suchowiecka z Giedajt zdobyła I miejsca za batik "Babcia Józia". Józefina Andrzejewska z Olsztyna otrzymała II miejsce za kompozycję wykonaną w technice pouringu. Trzecia była Teresa Andruszkiewicz z Olsztyna za obraz "Zbędne rzeczy". Wyróżnienie powędrowało do Elżbiety Jabłońskiej z Mrągowa za obraz "Ulica Królewiecka w 2009 roku". Jury przyznało również Nagrodę Specjalną Jarosława Puczela, która trafiła do rąk Zofii Śnieżko za obraz "Autoportret".

Wernisaż był okazją do spotkania i integracji twórców i pasjonatów sztuki. Wszyscy podkreślali fakt, że jest to 48. edycja przeglądu i na trwałe wpisał się on w artystyczny kalendarz regionu. Nikt chyba nie myśli o zaprzestaniu jego organizacji. - Bardzo cenię sobie udział w tym konkursie. Istnieje on już tyle lat i za każdym razem jest coraz wyższy poziom i coraz ciekawsze prace. Warto to kontynuować do setki, nie tylko do pięćdziesiątki - mówi uczestniczka przeglądu Bożenna Saniewska z Olsztyna.

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages