Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Wybrany, unieważniony, ponownie wybrany. Henryk Nikonor został Przewodniczącym Rady Miejskiej

2019-10-28 15:00:00 (ost. akt: 2019-10-28 15:38:49)
Henryk Nikonor - wybrany, unieważniony i ponownie wybrany na przewodniczącego

Henryk Nikonor - wybrany, unieważniony i ponownie wybrany na przewodniczącego

Autor zdjęcia: UM Mrągowo

Zamieszania wokół zmian w Radzie Miejskiej ciąg dalszy. Wojewoda unieważnił uchwałę podjętą 19 września, w wyniku których przewodniczącym został Henryk Nikonor. W tej sytuacji radni postanowili dokonać ponownego wybory. Czy to koniec perturbacji?

Przypomnijmy. Wybór nowego Przewodniczącego odbył się 19 września na sesji Rady Miejskiej, w której wzięło udział 11 z 21 radnych. Wszyscy, obecni na sesji radni, zagłosowali "za" wyborem Henryka Nikonora na funkcję Przewodniczącego Rady. Ci sami radni wcześniej jednogłośnie odwołali poprzedniego Przewodniczącego - Waldemara Cybula. Wybór przewodniczącego nie był wtedy ujęty w porządku obrad, więc postanowiono wprowadzić zmianę. Podczas porannej sesji na sali było jedenastu radnych. Tę zmianę poparło 9. radnych, dwóje się wstrzymało. Według ustawy o samorządzie gminnym, zmiana porządku obrad, może nastąpić tylko za zgodą bezwzględnej większości ustawowej liczby radnych. W przypadku mrągowskiej rady, liczącej 21 mandatów, potrzeba było 11 głosów. W tej sytuacji kolejne uchwały podejmowane na tej sesji były nieważne. Doszło tez do sporego zamieszania z powtarzaniem sesji tego samego dnia.

W efekcie wojewoda warmińsko - mazurski Artur Chojecki unieważnił podjęte tego dnia uchwały. W stosunku do wyboru przewodniczącego rady wojewoda stwierdził, że "została podjęta z istotnym naruszeniem art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym. polegającym na niezgodnym z prawem wprowadzeniu projektu uchwały do porządku obrad organu stanowiącego i poddaniu jej pod głosowanie.”

Artur Chojecki stwierdził również, że popołudniowa sesja odbyła się niezgodnie z prawem, wskazując w oparciu o art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym szereg nieprawidłowości przy samym zwoływaniu posiedzenia. zdaniem wojewody naruszono też zapisy Statutu Miasta Mrągowa, który mówi, że "Zawiadomienie o terminie, miejscu i przedmiocie obrad Rady powinno być podane do publicznej wiadomości najpóźniej na 3 dni przed sesją". Ustawodawca w art. 11b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym sformułował uniwersalną zasadę, zgodnie z którą działalność organów gminy jest jawna, a niepodanie do publicznej wiadomości informacji o zwołaniu XIII sesji, jej terminu, miejsca oraz porządku obrad, uniemożliwiło mieszkańcom Mrągowa wzięcie czynnego udziału w obradach.

W tej sytuacji radni spotkali się 28 października na kolejnej sesji w celu ponownego wyboru przewodniczącego. Tym razem w spotkaniu wzięło udział 20 rajców. Decyzją większości przewodniczącym został Henryk Nikonor, który otrzymał 12 głosów. Drugim kandydatem był Waldemar Cybul, na którego głos oddało 8 osób.

http://m.wm.pl/2017/11/orig/kurier-mragowski-430921.jpg

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages