Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Z okazji 11 listopada będzie się działo

2019-11-08 23:00:00 (ost. akt: 2019-11-09 00:14:07)

Przed nami kolejny długi weekend. Tym razem z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji w powiecie mrągowskim odbędzie się wiele wydarzeń patriotycznych i kulturalnych. W Mrągowie świętowanie potrwa nawet cztery dni.

W tym roku 11 listopada obchodzimy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji świętowanie w Mrągowie rozpocznie się już 9 listopada. O godz. 17.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki odbędzie się widowisko "Ucieczka do wolności". Specjalnie skomponowana muzyka Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i animowane ilustracje Przemysława TRUSTA Truścińskiego tworzą wyjątkowe widowisko multimedialne, opowiadające historię ucieczki Witolda Pileckiego - Bohatera, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. - Zrobiło się już trochę zimno i coraz ciężej jest z wychodzeniem z domów. Warto jednak zrobić ten wielki krok dla ludzkości i pojawić się na naszym wyjątkowym spektaklu multimedialnym. W cyklu naszych historycznych projektów muzycznych "Zrozumieć Polskę" opowiadamy historię bardzo wyjątkowego człowieka, rotmistrza Pileckiego. Sam, z własnej woli przedostał się do Auschwitz, a następnie stamtąd uciekł. Zagramy to w instrumentalnym kwintecie z wizualizacjami - zachęca L.U.C.

10 listopada o godz. 17.00 na Pl. Piłsudskiego odbędzie się "Capstrzyk Niepodległości" z udziałem wojska, policji, straży pożarnej, władz samorządowych, harcerzy oraz pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich, szkół i mieszkańców. O godz. 18.30 w sali "Orbita" w CKiT wystąpią mrągowscy harcerze z koncertem "Polsce śpiewajmy".

Obchody w dniu 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.30 mszą w kościele św. Wojciecha. Udział w niej weźmie Orkiestra Dęta Mrongovia i młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. O godz, 12.00 przed budynkiem CKiT wspólnie odśpiewamy hymn państwowy. W środku od godz. 12.00 do 19.00 odbędą się m.in. seanse VR z Wirtualnym Teatrem Historii. - Zapraszamy na wirtualną podróż na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Dzięki technologii VR widzowie odbędą niezapomniany rejs po Atlantyku oraz zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Będziemy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotkamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Na chętnych, którzy pragną zanurzyć się w historię sprzed blisko 100 lat czekać będzie 15 obrotowych foteli wyposażonych w urządzenia VR oraz zawsze uśmiechnięta załoga „Piłsudskiego”! Będzie to niezapomniana przygoda - zapewniają organizatorzy. Dodatkowe seanse odbędą się 12 listopada

Oprócz seansów 11 listopada na chętnych będzie czekała również gra rodzinna. - Gracze znajdą się w pokoju przedwojennego fotografa, w którym czekają na nich zdjęcia i ciekawostki sprzed 100 lat. W grze - w której historia łączy się ze świetną zabawą - mogą wziąć udział i duzi i mali. Starsi będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w zadaniach historycznych, młodsi wykażą się sprytem i sprawnością zamieniając się w młodych legionistów podczas musztry, układając wielkie puzzle z wizerunkiem wspaniałego polskiego transatlantyku, śpiewając piosenki przedwojennych gwiazd, ścigając się na wieloosobowych nartach, czy pomagając w kuchni polowej podczas dożywiania biednych dzieci z przedwojennych wsi. Czy uda nam się zdobyć szyfr i wspólnie otworzyć sejf, w którym czekają odznaki za dobrze wypełnione zadania? Na to i inne pytania odpowiedź znajdziemy 11 listopada podczas gry rodzinnej z historią w tle - opisują Organizatorzy.

Dodatkowe atrakcje to prezentacja pojazdów wojskowych Stowarzyszenia Szwadron oraz tworzenie kokard narodowych.

Tym wydarzeniom będą towarzyszyły też wydarzenia rekreacyjno - sportowe. 10 listopada o godz. 10.00 na boisku na Os. Mazurskim odbędzie się turniej piłkarski, a o godz. 22.00 spod Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej wystartuje rajd "Azymut Niepodległości".

Spragnionych rywalizacji sportowej zapraszają do siebie strażacy z OSP Krutyń. 11 listopada o godz. 10.00 już po raz dziewiąty odbędzie się IX Krutyński Bieg Niepodległości. A jeśli tego biegu będzie niektórym mało, to zawsze można o godz. 14.00 pobiec w podobnej imprezie w Pieckach. Wcześniej pieckowianie wezmą udział w mszy za Ojczyznę w kościele Matki Bożej Różańcowej (godz. 11.00), złożą kwiaty pod Pomnikiem ku Czci Walczących o Niepodległość Polski (godz. 12.20) oraz wspólnie w sali GOK-u zaśpiewają pieśni patriotyczne (godz. 12.30).

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages