Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Tony rakotwórczego azbestu zniknęły z mrągowskich budynków

2019-12-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-30 13:55:55)
Azbest ma całkowicie zniknąć do 2032 roku

Azbest ma całkowicie zniknąć do 2032 roku

Autor zdjęcia: Archiwum Urzędu Gminy w Giżycku

Kilkadziesiąt ton azbestu usunięto w tym roku z budynków, znajdujących się na terenie miasta. Zadaniem objęto trzynaście nieruchomości.

Miasto Mrągowo, na usuwanie azbestu z mrągowskich dachów, pozyskało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pozostałą kwotą, dzięki decyzji burmistrza Mrągowa, pokryto z budżetu miasta. Dzięki temu właściciele azbestu nie ponieśli żadnej opłaty związanej ze zdjęciem, transportem i unieszkodliwieniem azbestu.

– Według wykonanej w roku 2018 aktualizacji inwentaryzacji na terenie miasta znajduje się ok. 226 Mg (ton - przyp. red.) azbestu z tym, że osoby fizyczne są w posiadaniu ok 65 Mg, które do 2032 roku powinny być przez właścicieli usunięte – mówi Magdalena Góralczyk, kierownik Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami w UM w Mrągowie. – Miasto Mrągowo już od lat zachęca mieszkańców do usuwania wyrobów zawierających ten groźny minerał, korzystając z corocznej dotacji jaką oferuje WFOŚ i GW w Olsztynie i NFOŚ i GW na ten cel.

Dotacja przyznawana jest w ramach konkursów skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego na usuwanie wyrobów zawierających azbest z obiektów, których właścicielami są jednostki samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa, osoby fizyczne, kościoły i związki wyznaniowe, stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Już teraz można zgłosić chęć skorzystania z dofinansowania do kosztów usuwania azbestu w roku 2020. Informacje o terminie konkursu i konieczności złożenia wniosku będzie można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

Źródło: UM Mrągowo

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages