środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Muzeum obchodziło swoje 50-lecie

2019-12-09 13:00:00 (ost. akt: 2019-12-09 10:36:24)
Podczas uroczystości uhonorowano m.in. byłych kierowników muzeum

Podczas uroczystości uhonorowano m.in. byłych kierowników muzeum

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Pół wieku działalności to piękne osiągnięcie. Może się nim pochwalić Muzeum w Mrągowie. Uroczystość z tej okazji odbyła się 29 listopada. Towarzyszyły jej wykłady o historii tych ziem oraz wystawy.

Obchody jubileuszu 50 - lecia rozpoczęto uroczystością podczas której uhonorowano osoby i instytucje wspierające działalność placówki. Pamiętano też o byłych i obecnych pracownikach. - To wyjątkowa okazja do spotkania osób związanych z działalnością muzeum. I to nie tylko tych, którzy pracowali tu zawodowo, ale również osób wspierających - mówi Klaudiusz Woźniak, kierownik oddziału.

Muzeum w Mrągowie jest filią Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które jest jednym z największych muzeów w Polsce. Główna siedziba mieści się w Olsztynie. Pozostałe oddziały, oprócz Mrągowa, mieszczą się w Lidzbarku Warmińskim, Szczytnie i Reszlu. - Baza lokalowa mrągowskiego muzeum nie jest niestety wymarzoną bazą do takiej działalności. To są małe pokoje, a nie sale wystawowe. To powoduje pewne komplikacje. Jednak na tej bazie chcemy w przyszłym roku zrobić coś, co z powodzeniem jest realizowane w Szczytnie. Chcemy przygotować przemyślaną merytorycznie wystawę dotyczącą historii Mrągowa i okolic. Nauczyciele będą mogli przeprowadzić tutaj namacalną lekcję historii, a dla zwiedzających też będzie to miało atrakcyjne walory. Chcemy na tej płaszczyźnie rozwijać dalej funkcję edukacyjną oddziału - zdradza Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. Rozmowy w tej sprawie są już prowadzone, a lokalne samorządy deklarują chęć współpracy.

Program obchodów obejmował również wykłady archeologiczne Marcina Gładkiego, Wojciecha Nowakowskiego i Wojciecha Wróblewskiego. Przybliżyli oni życie duchowe dawnych mieszkańców dzisiejszej Warmii i Mazur i spróbowali odpowiedzieć na pytanie w co wierzyli i jak chowali swoich zmarłych ludzie między VIII wiekiem przed naszą erą a wiekiem XII naszej ery. W przerwach można było posłuchać muzycznych występów. Cezarego Makiewicza. Otwarto też dwie wystawy: „Ukryte i odkryte pod ziemią. Starożytne grobowce Warmii i Mazur” i „Świat widzialny i niewidzialny. Makrofotografia Ferdynanda Sosnowskiego”.

Muzealne tradycje w Mrągowie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Historia obecnego wcielenia muzeum sięga jednak dopiero roku 1966, kiedy to powstała Historyczna Izba Regionalna pod opieką Domu Kultury. W 1969 decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mrągowie powstało Muzeum Ziemi Mrągowskiej. W 1975 przekształcono je w Muzeum w Mrągowie, jako oddział Muzeum Warmii i Mazur. Obecnie siedzibą muzeum jest XIX wieczny Ratusz Miejski oraz budynek tzw. Strażnicy Bośniackiej. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu, powiatu i miasta Mrągowa z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, etnografii, piśmiennictwa, sztuki współczesnej i ludowej. W Muzeum prezentowane są eksponaty na wystawach stałych oraz czasowych.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages