CZYTAM, BO LUBIĘ: Walter Isaacson - "Leonardo da Vinci"

2019-12-15 14:00:00(ost. akt: 2019-12-15 10:41:57)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Tak w wielkim skrócie można określić najnowszą książkę biograficzną autorstwa Waltera Isaacsona. To wręcz gotowy scenariusz filmowej produkcji.
Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson (autor biografii Steve’a Jobsa) snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek witruwiański – uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.

Jeden z najciekawszych fragmentów biografii dotyczy zagadnień anatomicznych, które przez lata fascynowały „ucznia doświadczenia”. Badania nad ludzkim ciałem były dla niego pierwszym krokiem do zrozumienia praw rządzących naszym światem i często stanowiły inspirację dla innowacyjnych projektów technicznych.

Żyjący na przełomie XV i XVI wieku artysta, okrzyknięty symbolem renesansu i największym geniuszem w dziejach ludzkości, wielokrotnie pozostawiał jeden projekt niedokończony i przechodził do całkowicie innego wyzwania. Nie było jednego przedmiotu, jednej dziedziny sztuki i nauki, która mogłoby całkowicie pochłonąć jego twórczy umysł i zaspokoić badawczą ciekawość.

Książka Isaacsona wciąga od pierwszej strony, nie ma w sobie niczego z nudnej monografii – jest jak dobra, trzymająca w napięciu i pełna zagadek powieść lub jak gotowy scenariusz filmu. W śledzeniu dokonań twórczych Leonarda pomoże nam sto pięćdziesiąt kolorowych ilustracji – reprodukcji słynnych i mniej znanych dzieł geniusza, w tym stron z jego notatników, pełnych intrygujących szkiców, schematów i zapisków. Każda z tych rycin jest szczegółowo i z pasją omawiana przez Isaacsona.

Książkę Waltera Isaacsona wyróżnia lekkie pióro i niezwykle przejrzysty, logiczny porządek treści. Wszystko to sprawia, że lekturę dosłownie się pochłania jednym tchem. Duża w tym zasługa polskiego przekładu, którego dokonał Michał Strąkow.

"Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona to książka, od której nie sposób się oderwać. To jeden z najszczerszych portretów Leonarda w literaturze – człowieka z krwi i kości, bękarta, homoseksualisty i wegetarianina. Świetnie napisana, bazująca na najnowszych odkryciach, znakomicie oddaje ducha epoki i postać twórcy. 

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5