Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Boże Narodzenie w kościele ewangelickim

2019-12-24 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-24 00:31:37)
Dla ewangelicznych chrześcijan święta to czas modlitwy

Dla ewangelicznych chrześcijan święta to czas modlitwy

Autor zdjęcia: Pixabay

Atmosferę Świąt widać i czuć z każdej strony. To czas nie tylko odpoczynku, spotkań z rodziną i bliskimi, ale też duchowego wyciszenia, modlitwy. To czas ważny dla większości chrześcijan. Nie tylko tych wyznania rzymsko-katolickiego.

Święta Bożego Narodzenia w kościele ewangelickim przebiegają podobnie jak u katolików. Przede wszystkim ewangelicy obchodzą te święta, tak jak wszyscy chrześcijanie, różnych wyznań, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Jest to o tyle ważna uwaga, gdyż niektórzy dziwią się iż ewangelicy też świętują. Poza tym w mediach najczęściej pojawiają się informacje typu: „W kościele katolickim przypada dziś Wigilia”. Ewangelicy, w odróżnieniu od kościoła prawosławnego czy greckokatolickiego, obchodzą święta w tym samym czasie co rzymscy katolicy - przypomina ks. bp Paweł Hause, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.

Jest więc Wigilia, obchodzona bardzo uroczyście. W Polsce jest też zwyczaj dzielenia się opłatkiem. Tego zwyczaju nie znają katolicy w innych krajach. - Wiele tradycji przeniknęło do siebie nawzajem. I tak np. wieniec adwentowy jest tradycją ewangelicką, która przedostała się do kościoła katolickiego - mówi Hause. Z Niemiec i Austrii dotarły do Polski choinka i kolęda „Cicha noc”. Ewangelicy nie mają pasterki. - Jest za to mazurska jutrznia na Gody. Zwyczaj rzadko dziś już występujący. Ewangelicy szli do kościoła przed świtem w Boże Narodzenie, a więc już właściwie w pierwszy dzień Świąt, by uczcić nowonarodzonego w żłóbku Zbawiciela. Jest więc zazwyczaj już tylko wieczorne nabożeństwo wigilijne, często połączone z występem bożonarodzeniowym dzieci. W kościele stoi choinka, czasem też pojawia się Mikołaj - wymienia biskup. Najważniejsze jednak dla ewangelików jest Słowo Boże, odczytywane bardzo uroczyście. - Zarówno Ewangelia Łukasza jak i Ewangelia Jana stoją w centrum zwiastowania o Bożym Narodzeniu. Nie wystawia się szopki betlejemskiej. Słowo stoi w centrum Nabożeństwa - dodaje Hause.

W I i II Dzień Swiąt Bożego Narodzenia odprawiane są nabożeństwa przypominające o tym najważniejszym dla całego świata wydarzeniu jakim jest przyjście Jezusa w ciele.
- Z tej okazji składam wszystkim czytelnikom życzenia Miłości, Radości i Pokoju, które daje nam nowonarodzony w Betlejem - życzy ewangelicki biskup.

car

fot. 1 pixabay.com


fot. 2 archiwum
ks. bp Paweł Hause

WYIMEK:
Najważniejsze jednak dla ewangelików jest Słowo Boże

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages