Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Rozmawiali o przestępczości w sieci

2019-12-26 16:00:00 (ost. akt: 2019-12-26 10:32:56)
Na spotkaniu rozmawiano też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Na spotkaniu rozmawiano też o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Mrągowscy funkcjonariusze spotkali się z przedstawicielami placówek oświatowych, by podczas debaty porozmawiać o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Każdy z nas wie, że internet ma wiele zalet i jest pewnego rodzaju dobrodziejstwem.

Nie możemy jednak zapominać, że w świecie wirtualnym obowiązują również zasady i należy ich przestrzegać, by nie popełnić przestępstwa lub nie stać się jego ofiarą. W szczególny sposób dorośli muszą chronić dzieci przed przemocą w sieci.

Głównym celem spotkania było przede wszystkim zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa w szczególności na terenie placówek oświatowych z uwzględnieniem cyberprzemocy wśród młodzieży oraz bezpieczeństwa na portalach społecznościowych.

Przedsięwzięcie zainicjował insp. Andrzej Skol Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie. Z uwagi temat debaty gośćmi w roli ekspertów byli kom. Paweł Deptuła z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, kom. Konrad Kordalewski starszy wykładowcę Zakładu Badań nad Przestępczością i Terroryzmem, Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Jakub Kurzawa, Justyna Węglarz i Barbara Gipsiak ze Studenckiego Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele placówek oświatowych powiatu mrągowskiego, uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie realizujący innowację pedagogiczną pt. „Z myślą o służbie” oraz miejscowi funkcjonariusze: mł. insp. Robert Wierciszewski Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie, asp. szt. Zdzisław Biały pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruch Drogowego, podkom. Andrzej Jaźwiński Komendant Komisariatu Policji w Mikołajkach, asp. szt. Krzysztof Sieradziński Kierownik Referatu Patrolowo-Interwencyjnego, asp. szt. Grzegorz Barszcz Kierownik Rewiru Dzielnicowych, asp. szt. Joanna Dawidczyk Asystent Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi.

Podczas spotkania przypomniano o funkcjonującej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędziu do diagnozy aktualnych zagrożeń społecznych najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców środowisk lokalnych. Nie zabrakło również informacji na temat dzielnicowych. Uczestnikom przypomniano o realizowanych przez Policję działaniach profilaktycznych.

Spotkanie miało usystematyzować o jakich zagrożeniach należy rozmawiać w pierwszej kolejności oraz na określenie i zaplanowanie działań reaktywnych i zapobiegawczych odpowiadających na aktualne zagrożenia w cyberprzestrzeni. Jako pierwsi głos zabrali: Jakub Kurzawa, Barbara Gipsiak i Justyna Węglarz ze Studenckiego Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie działającego przy Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, którzy omówili kwestie bezpieczeństwa na portalach społecznościowych. Wszyscy podkreślali, że korzystamy z wielu aplikacji, a coraz więcej portali umożliwia nam komunikowanie się i wymianę informacji między sobą. Nasza aktywność może nam jednak przysporzyć również wielu problemów – dlatego pamiętać należy o odpowiedzialnym korzystaniu z nowinek technologicznych. Bardzo ważne jest, by uważnie chronić swoje osobiste dane. Korzystając na co dzień z internetu: gdy coś czytamy, robimy zakupy lub oglądamy filmiki, zostawiamy trwały „ślad”. Mało kto czyta regulaminy różnorakich aplikacji, które poprzez naszą zgodę mają dostęp do nawet bardzo wrażliwych danych na nasz temat. Metadane zebrane przez dostawców internetu mają swoją niemałą wartość rynkową. Są niezastąpionym źródłem informacji o nas dla różnego rodzaju firm, instytucji, czy nawet przestępców. Ze szczególną uwagą należy podchodzić do informacji podawanych o sobie na portalach społecznościowych, ponieważ tylko ze zdjęć można odczytać wiele informacji, choćby o statucie majątkowym. Nie jesteśmy anonimowi, a niemal każdy z nas ma swoją cyfrową kopię w sieci.

Kolejna część spotkania dotyczyła cyberprzemocy, która obecnie jest jednym z ważniejszych problemów dotyczących dzieci i młodzieży. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu głównie telefonów komórkowych z internetem, przez co trudno od niej uciec, bo jest wszechobecna. To zjawisko omówił kom. Konrad Kordalewski starszy wykładowca Zakładu Badań nad Przestępczością i Terroryzmem, Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Podczas prezentacji funkcjonariusz przypomniał, że zjawisko to przybiera różne formy, takie jak: nękanie, groźby, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających filmów, zdjęć czy informacji. To także wykluczanie z grup online np. na portalach społecznościowych czy komunikatorach. Przemoc przejawia się również poprzez wzniecanie konfliktów poprzez użycie agresywnego języka, uzyskiwanie od kogoś online informacji w celu późniejszego ujawnienia ich i wykorzystania na niekorzyść danej osoby, rozsyłanie tekstów lub obrazów o tematyce seksualnej. Przemoc szczególnie dotyka dzieci od 10-14 roku życia i niestety może przynieść tragiczne skutki w postaci samobójczych prób, często skutecznych. Dlatego bardzo ważne jest, by rodzice poświęcali więcej uwagi dzieciom, a w szczególności zainteresowali się tym co robią one w internecie. Ważne jest również informowanie małoletnich o konsekwencjach prawnych czynów zabronionych.

Internet do dobrodziejstwo ale też i miejsce rożnego rodzaju przestępstw. Kom. Paweł Deptuła z Wydziału do walki z Cyberzagrożeniami Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, omówił najczęstsze przestępstwa, które swoje źródło mają w sieci. Miedzy innymi przypomniał o fałszywych ofertach pracy i zakładaniu kont służących do „prania” pieniędzy. Przypomniał o „oszustwach na Blika”, gdzie po wcześniejszym włamaniu na komunikator ofiary do wszystkich znajomych rozsyłana jest wiadomość z prośbą o pożyczkę. Funkcjonariusz zalecał ostrożność przy wchodzeniu na linki do stron przesyłanych smsem, a informujących o dopłaceniu brakującej kwoty. Przestępcy nie mają, problemu by zrobić stronę łudząco podobną do oryginalnej i naciągnąć swoje ofiary na duże pieniądze.

Podczas spotkania podkreślano, że bardzo ważne jest by dostęp do kont był dobrze zabezpieczony mocnym hasłem. Należy się starać udostępniać jak najmniej informacji o sobie. Internet ma dobre i złe strony. Należy z niego korzystać odpowiedzialnie. W związku z dużą przestępczością z tym związaną należy edukować zarówno dzieci, młodzież, jak i rodziców.

Źródło: KPP MrągowoPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages