Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Młodzi piłkarze testowali swoją sprawność

2020-02-03 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-03 12:10:15)
W badaniach wzięło udział 10. młodych zawodników Mrągowii

W badaniach wzięło udział 10. młodych zawodników Mrągowii

Autor zdjęcia: Beata Bejnarowicz

23 listopada dziesięciu zawodników klubu MKS Mrągowia Mrągowo, wraz z rodzicami i trenerem Janem Hamerą przybyło do Warszawy na specjalne zaproszenie Polskiej Akademii Futbolu Sport Future na badania fizjoterapeutyczne oraz diagnostykę sportową.

Celem było określenie obecnego stanu zdrowia. Chłopcy zostali objęci opieką przez najlepszych specjalistów w Polsce, dzięki którym we wczesnym etapie sportowym mogą zminimalizować wystąpienie kontuzji eliminując m.in. wady postawy czy odchyły podologiczne.

Zawodnicy w pierwszej kolejności udali się na boisko, gdzie po intensywnej rozgrzewce odbyli testy szybkości lokomocyjnej, prowadzone przez trenerów Łukasza Wiśniewskiego oraz Macieja Auguścińskiego, mające na celu określenie ich szybkości na odcinkach 5 i 10 metrów. Następnym etapem była kontrolna „gierka”, gdzie sprawdzane było ustawienie się, czytanie gry, współpraca na boisku czy umiejętności indywidualne (m.in. drybling).

Po ćwiczeniach na powietrzu wszyscy udali się do Zakładu Posturologii i Mechaniki Ruchu w Pruszkowie, gdzie pieczę nad zawodnikami przejął trener Michał Kołodziejczyk. Tam odbyła się analiza ciała biorezonansem magnetycznym, dająca ponad 100-stronnicowy raport na temat obecnego stanu zdrowia zawodnika. Zawarte tam informacje nt. m.in. niedoboru witamin, mineralności kości czy wydolności płuc i serca na pewno ułatwią nadzór chłopców przez rodziców i pomogą wesprzeć rozwój w domu.

Kolejną częścią wizyty było badanie fizjoterapeutyczne, które zobrazowało wady posturologiczne. Dzięki skrupulatnej analizie trenera Michała, każdy z zawodników otrzymał pakiet ćwiczeń do wykonywania w domu aby wyeliminować niedoskonałości i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji w późniejszym etapie rozwoju.

Ostatnim elementem było sprawdzenie eksplozywności kończyn dolnych. Zawodnicy zaprezentowali swoje skoczne możliwości na specjalistycznym sprzęcie, które na monitorze komputera analizował trener Kołodziejczyk.

Po wizycie każdy zawodnik dostał raporty, porady i wytyczne aby mógł poznać swoje możliwości i wiedzieć, nad czym musi popracować. Zawodnikom dodatkowy weekendowy wysiłek osłodził zestaw gadżetów, które otrzymali od Sport Future.

Kontakt został nawiązany podczas jesiennego meczu w Ełku z Mazurem, w którym to Scout Radosław Paszko wypatrzył dwie osoby spod ręki trenera Hamery. Po spotkaniu zostały wręczone zaproszenia i dzięki znakomitej współpracy obu panów, możliwość przyjazdu otworzyła się dla innych zawodników. Była to pierwsza wizyta chłopców z Mrągowa w Polskiej Akademii Futbolu Sport Future lecz na pewno nie ostatnia. W planach jest uczestnictwo w letnim obozie organizowanym przez PAF SF, w niemieckiej akademii Vfl Wolfsburg. W jednej z najlepszych akademii w Europie chłopcy będą skrupulatnie przebadani oraz poddani analizie tak, by ocenić potencjał zawodnika i wspomóc rozwój, aby mogli osiągnąć mistrzostwo sportowe, a kto wie, może wypłynąć na szerokie wody profesjonalnego futbolu na najwyższym poziomie?

Zawodnicy zaproszeni na badania: Bejnarowicz Michał (2007), Brzoza Jakub (2007), Dobrenko Marcin (2005), Dudkowski Erwin (2006), Loch Aleksander (2005), Marszałek Karol (2006), Mrozowski Karol (2006), Stankiewicz Jan (2005), Tomaszewski Bartosz (2006), Trypucki Kacper (2006).

Radosław Paszko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages