Powiat bez budżetu? Włodarze gmin zabrali głos

2020-02-06 14:00:00(ost. akt: 2020-02-06 13:24:00)
Co dalej z budżetem mrągowskiego powiatu?

Co dalej z budżetem mrągowskiego powiatu?

Autor zdjęcia: Pixabay.com

30 stycznia powiatowi radni spotkali się w celu m.in. podjęcia uchwały budżetowej na rok 2020. Niestety do porozumienia nie doszło. Sytuacją są zaniepokojeni włodarze gmin. Problem dotyka bezpośrednio lokalne samorządy, blokując planowane inwestycje.
O patowej sytuacji w powiatowym samorządzie wiadomo już od dawna. Większość radnych, zrzeszonych w klubach PSL, PiS, PO jest przeciwna działaniom podejmowanym przez starostę i Zarząd Powiatu. Efektem jest m.in. brak porozumienia w sprawie najważniejszej uchwały regulującej budżet powiatu na rok 2020. Jak informuje wicestarosta Paweł Długoborski, radni zagłosowali przeciwko uchwale, którą wcześniej na komisjach przyjęli. Brak uchwały budżetowej skutkuje m.in. wstrzymaniem działań związanych z planowanymi na ten rok inwestycjami drogowymi, na które samorząd otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Pod znakiem zapytania są m.in. remonty dróg w gminach Sorkwity i Piecki.

Głos w tej sprawie zabrali włodarze gmina powiatu mrągowskiego. " (...) z niepokojem, troską i dezaprobatą, obserwujemy od wielu miesięcy postępujący chaos i paraliż organów powiatu, rzutujący na funkcjonowanie również jednostek organizacyjnych, spowodowany sporami w łonie Rady Powiatu.

Z zażenowaniem odnotowujemy kolejne zmiany i przetasowania na stanowisku przewodniczącego Rady Powiatu. W ciągu bowiem niespełna roku od rozpoczęcia bieżącej kadencji dokonano trzykrotnej zmiany na tym stanowisku, kierując się niejasnymi i pozamerytorycznymi przesłankami, co jest swoistym ewenementem w historii powiatu od chwili jej powstania tj. od 1998 roku.

Z dezaprobatą odnosimy się również do instrumentalnych i bezprecedensowych zmian w treści Statutu Powiatu Mrągowskiego, dotyczących składu osobowego organu wykonawczego jakim jest Zarząd Powiatu. Trudno bowiem jest zaakceptować irracjonalne zmiany bez podania merytorycznych przesłanek, obliczone tylko na wyeliminowanie z jego składu swoich przeciwników i osłabienie Zarządu, jak to miało miejsce przy uchwalonej zmianie Statutu w dniu 16.09.2019 r.

O manipulowaniu treścią Statutu pod bieżące zamysły świadczy przygotowany na dzisiejszą sesję projekt uchwały przywracającej 5-osobowy skład Zarządu Powiatu, co jest zabiegiem kuriozalnym. Nikt nie kwestionuje uprawnień większości Rady do zmian Statutu i kształtowania prawa miejscowego, ale sposób w jaki to się odbywa nie buduje jej powagi, poszanowania i autorytetu w oczach mieszkańców Naszego Powiatu. Dość wspomnieć, że od 1998 roku skład Zarządu, ustanowiony w ówczesnym Statucie, mimo wielu zmian u nowelizacji, pozostawał 5-osobowy.

Niepokoi nas również ingerencja i szczególna, destrukcyjna aktywność osób spoza składu Rady Powiatu, wywierających nacisk na poszczególne osoby, czego wynikiem jest obecny stan dezorganizacji i chaosu w pracy organów powiatowych. Upatrujemy w tym zamierzone działanie, zmierzające do zmiany obecnego układu sił w Radzie Powiatu i zaspokojenia osobistych, partykularnych celów i ambicji.

Powiat Mrągowski ma wiele problemów, którymi powołane organy samorządu powiatowego powinny się niezwłocznie zająć, a które dotykają w sposób mniej lub bardziej konkretny mieszkańców naszych gmin, co na co dzień odczuwamy i co również nam nasi wyborcy sygnalizują.

W takiej atmosferze trudno mówić o dobrej i konstruktywnej współpracy naszych gmin z samorządem powiatowym we wspólnym rozwiązywaniu problemów.

Jako reprezentanci naszych lokalnych społeczności deklarujemy pomoc i mediacje w rozwiązaniu tych problemów z wszystkimi, którym zależy na sprawnym i efektywnym funkcjonowaniu samorządu powiatowego, a tym samym na dobru naszych mieszkańców" - napisali w oświadczeniu. Podpisali się pod tym Piotr Jakubowski - Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki, Agnieszka Kurczewska - Wójt Gminy Piecki, Józef Maciejewski - Wójt Gminy Sorkwity oraz Piotr Piercewicz - Wójt Gminy Mrągowo.

Jakie są podstawowe założenia planowanego budżetu? Co wzbudziło zastrzeżenia opozycyjnych w stosunku do starosty radnych? Co dalej z uchwałą budżetową? Do tematu wrócimy w kolejnych artykułach.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5