CZYTAM, BO LUBIĘ: Weronika Wawrzkowicz-Nasternak i Marta Stacewicz-Paixão - "Lizbona. Miasto które przytula"

2020-03-22 12:00:00(ost. akt: 2020-03-22 17:07:12)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

„Lizbona. Miasto, które przytula” to książka o niekończącym się stanie zakochania. Miłości do miasta, do jedzenia, do kultury i do siebie. Jest to historia celebrowania podróży.
Pokazuje, co można tu przeżyć, poczuć, posmakować i usłyszeć. Zachęca nie do pośpiechu, żeby odhaczyć jak najwięcej pozycji z listy must see, ale do powolnego cieszenia się każdym doznaniem i spontanicznego zanurzenia się w lizbońskiej codzienności.

Weronika Wawrzkowicz-Nasternak i Marta Stacewicz-Paixão stworzyły książkę, w której dzielą się z czytelnikami swoimi wrażeniami na temat Lizbony. W opisywaniu ukochanego miasta jednej z autorek pomaga dziennikarskie doświadczenie, a drugiej studia portugalistyczne i kilkunastoletni pobyt w Portugalii. W rezultacie daje nam to kompetentne i wiarygodne spojrzenie z wielu perspektyw

Autorki rozmawiają ze sobą, a także z innymi zakochanymi w Lizbonie, między innymi reżyserem Andrzejem Jakimowskim, malarzem Dominikiem Jasińskim czy Januszem Andraszem, kucharzem i autorem pierwszego polskiego przewodnika po Lizbonie. Z ich refleksji wyłania się ciepły obraz miasta, które w ostatnich latach nie bez przyczyny przyciąga turystów jak magnes. Autorki i ich rozmówcy poruszają tematy związane z historią, kuchnią, muzyką i religią, mówiąc o nich na podstawie osobistych doświadczeń. Każdy opowiada o tworzącej się latami relacji z miastem i powodach, dla których wybrali stolicę Portugalii na swój dom.

Z tych rozmów wyłania się Lizbona prawdziwa, ukochana i zachwycająca, ale też niepozbawiona wad, jako że autorki nie ukrywają negatywnych stron życia w obleganej przez turystów stolicy Portugalii. Mimo to wszyscy są zgodni, że Lizbona jest miastem, które zachwyca i pozwala oderwać się od szarej codzienności.

„Lizbona. Miasto, które przytula” to wielobarwne, pełne słońca i radości opowieści o wyjątkowym „białym mieście”. To szum oceanu, szelest rozmów, dzwonki tramwajów, krzyk mew, kakofonia dźwięków, rozmów i ulicznego gwaru, feeria barw, które mienią się na kaflach zdobiących domy i tworzą jedyne w swoim rodzaju mozaiki. To pieśni fado niosące się po krętych uliczkach. To morze ciekawostek o zwyczajach, małych i dużych tradycjach, namiętnościach i przyzwyczajeniach Portugalczyków. To pokazanie innej perspektywy i percepcji poznawania miasta wszystkimi zmysłami: dotykiem, słuchem, smakiem i węchem. To wreszcie inny sposób na życie, a w zasadzie to smakowanie go każdą częścią siebie. Całość wzbogacają piękne zdjęcia, które uzupełniają tekst.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5