CZYTAM, BO LUBIĘ: Eva García Sáenz de Urturi - „Władcy czasu”

2020-03-30 09:00:00(ost. akt: 2020-03-31 07:51:26)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

"Władcy czasu" to zakończenie trylogii „Cisza białego miasta”. Seria od pierwszego tomu do ostatniego utrzymała swój wysoki poziom. Tych, którzy jeszcze nie znają twórczości autorki odsyłam do "Ciszy białego miasta".
Wszystkich innych zapewniam, że ostatnia część – „Władcy czasu” - na pewno spełni wszystkie wasze oczekiwania. Eva García Sáenz de Urturi zabiera nas w podróż w czasie, która ma nam uzmysłowić wpływ wydarzeń historycznych na teraźniejszość.

Akcja powieści toczy się w dwóch ramach czasowych, z jednej strony możemy poznać średniowieczną i pełną mrocznych tajemnic historię Vitorii, z drugiej włączeni zostajemy w niezwykle trudne śledztwo toczące się w czasach współczesnych.

Ukrywający się pod pseudonimem pisarz Diego Veilaz wydaje powieść historyczną osadzoną w XII-wiecznej Vitorii, która podbija listy bestsellerów. Na jednym ze spotkań autorskich dochodzi do morderstwa, które jest łudząco podobne do tego z książki: morderca truje ofiarę proszkiem z hiszpańskiej muchy. W krótkim odstępie sprawca imituje inne morderstwa opisane w książce.

Sposób uśmiercenia ofiar zostaje szybko powiązany z fabułą powieści Diego Veilaz. Morderca zainscenizował całą serię zbrodni inspirowanych wydarzeniami z dwunastowiecznej Vitorii.  Unai López de Ayala (Kraken) będzie miał twardy orzech  do  zgryzienia, próbując rozwikłać zagadkę morderstw popełnianych według średniowiecznego modus operandi. Sprawca postarał się, aby jak najwierniej odwzorować brutalne wydarzenia zawarte na kartach książki. Część dowodów i podejrzeń zaprowadzi Krakena i Esibaliz do wieży Nograro i jej właściciela, który cierpi na dysocjacyjne zaburzenie osobowości.

By przeprowadzić śledztwo Kraken będzie musiał sięgnąć do odległej przeszłości. Zaczyna się polowanie i wyścig z czasem.

Eva García Sáenz de Urturi jest mistrzynią skomplikowanej intrygi. W fascynujący sposób łączy wątki z przeszłości z teraźniejszymi. W jej powieściach królują odniesienia do lokalnej historii i kultury. Przepiękny język, niebanalne intrygi, doskonała narracja, historyczne odniesienia. Dużym plusem jest również bogata symbolika, skomplikowana akcja, tajemnice z przeszłości, oraz świetnie zarysowane wątki obyczajowe głównych bohaterów. 

Jednak najlepsze w tej części uważam przeplatanie teraźniejszości z wydarzeniami mającymi miejsce w XII wieku. To wydarzenia z tamtego okresu są inspiracją dla mordercy. Osobiście uwielbiam retrospekcję w powieściach. Miałam wrażenie, że czytam dwie świetne powieści, które się łączą.

Kiedy przeczytałam dwie pierwsze części serii „Cisza białego miasta” czekałam z niecierpliwością na kolejną. Doczekałam się…..i uważam, że część trzecia jest najlepsza z całej trylogii.

To się po prostu świetnie czyta! Gorąco polecam! 

Trylogia „Cisza białego miasta” dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie.

Anida Keller


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl



W dzisiejszym wydaniu m.in.

Poprawka 177 zmienia zasady wyborów
Sejm przyjął w sobotę nad ranem pakiet antykryzysowy, a razem z nim poprawkę 177, która zmienia przepisy kodeksu wyborczego. Przegłosowali go zasypiający nad tabletami posłowie, bo głosowanie było zdalne. Teraz krytykują za nią rząd.

Boją się zarazy, ale handlują
Gdyby nie maseczki u części klientów i rękawiczki u sprzedawców, handlowy piątek na olsztyńskim targu przy ul. Grunwaldzkiej wyglądałby jak sprzed koronawirusa. Nawet minister rolnictwa prosi samorządowców, by bazary były nadal otwarte.

Maria Danielewicz, Przewodnicząca ORPiPDziękuję wszystkim za pomoc
Trudna jest sytuacja pielęgniarek pracujących w domowej opiece — mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5