Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Znamy SuperSołtysa powiatu mrągowskiego

2020-04-26 16:00:00 (ost. akt: 2020-04-27 07:38:40)
SuperSołtys2019

SuperSołtys2019

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Beata Gut z sołectwa Kozłowo została tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na SuperSołtysa w powiecie mrągowskim. Drugi w głosowaniu był Ryszard Możdżeń z sołectwa Babięta, a trzeci był sołtys z Pustnik - Marcin Bahr.

Celem naszego plebiscytu było pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa". Odbywał się on we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Naszym zamiarem było wyłonienie regionalnego "SuperSołtysa 2020" oraz tak jak w powiecie Sołtysa Srebrnego i Brązowego. Plebiscyt trwał do 11 marca 2020 roku. Wzorem lat ubiegłych uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia nagród chcieliśmy dokonać podczas specjalnej gali. Niestety na drodze do realizacji tego zamierzenia stanął nam koronawirus. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, które nie wiadomo kiedy zostaną zdjęte, nie mamy pewności czy i kiedy taką uroczystość będziemy mogli zorganizować. Dlatego zdecydowaliśmy, że nie możemy naszych sołtysów i Czytelników trzymać dłużej w niepewności. Postanowiliśmy ogłosić wyniki.

Tytuł "SuperSołtysa 2020" powiatu mrągowskiego otrzymał sołtys, który uzyskał największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom przypadły w udziale tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. W czasie trwania głosowania na sołtysów z naszego powiatu oddano ponad 500 głosów.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. Palmę pierwszeństwa w naszej zabawie panowie również oddali kobiecie. SuperSołtysem 2020 w powiecie mrągowskim została Beata Gut z sołectwa Kozłowo w gminie Sorkwity. Tytuł Srebrnego Sołtysa zdobył Ryszard Możdżeń z sołectwa Babięta w gminie Piecki. Brązowym Sołtysem został Marcin Bahr, sołtys z Pustnik w gminie Sorkwity. Laureaci otrzymają stosowne dyplomy, a zwyciężczyni statuetkę. Ich działalność społeczną i pracę zaprezentujemy również w kolejnych numerach "Kuriera Mrągowskiego".

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów. W ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Na Warmii sprawowali nie tylko władze administracyjną ale też bywało, że sądowniczą. Mieli również przywileje propinacyjne. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.


TOP 5:
1. Beata Gut, sołectwo Kozłowo (gmina Sorkwity)
2. Ryszard Możdżeń, sołectwo Babięta (gmina Piecki)
3. Marcin Bahr, sołectwo Pustniki (gmina Sorkwity)
4. Andrzej Ciechanowicz, sołectwo, Szymanowo (gmina Sorkwity)
5. Rafał Brodzik, sołectwo Nikutowo (gmina Mrągowo)


Z uwagi na pandemię koronawirusa zawiesiliśmy głosowanie w naszym plebiscycie na Najpopularniejszą Jednostkę OSP.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (25-26 kwietnia) wydaniu m.in.

Romantyzmem w wirusa... rutyny
„Magdusia… Ty już wiesz co… Kocham Cię” — billboard z takim napisem pojawił się w Olsztynie. Nie wiemy, kto jest adresatką tych słów, kto nadawcą, nie wiemy nawet, czy nie jest to element jakiejś kampanii reklamowej. Ale można to traktować jako przypomnienie, że nawet w czasie kwarantanny romantyczne gesty się liczą.

Natalia DąbkowskaZdjęcie potrafi przenieść w czasie
Fotografia to pasja, uzależnienie, ten momentu „sekundę przed” i kiedy okazuje się, że wszystko układa się, tworząc piękny kadr. Obraz staje się prawdziwy. Czysta adrenalina. — Takiego uzależnienia życzę każdemu! — mówi Natalia Dąbkowska ze Szczytna.

Adrianna TrzepiotaKażdy z nas ma swojego anioła
Pisanie książek jest jej spełnieniem marzeń i życiową misją, a ostatnia "Zimowa Jutrzenka" podczas plebiscytu Książka Roku 2019 zajęła pierwsze miejsce.
— Zaczynać od nowa jest trudno, ale jeśli się podejmuje decyzje w zgodzie z sercem, to wychodzi się na prostą — przekonuje Adrianna Trzepiota.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages