CZYTAM, BO LUBIĘ: Katja Kettu - "Motyl nocy"

2020-05-03 10:30:00(ost. akt: 2020-05-03 10:46:07)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Rok 1937. Piętnastoletnia Finka Irga Malinen romansuje z radzieckim agitatorem, a kiedy po jego wyjeździe okazuje się, że jest w ciąży, postanawia ruszyć za nim przez zieloną granicę do Związku Radzieckiego.
Zamiast w ramiona ukochanego, trafia jednak do gułagu w Workucie. Tam zaprzyjaźnia się z inną więźniarką.

Nad wyraz ciekawa historia, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, w której współczesność zmaga się ze światem ludowego mistycyzmu... Do tego jeszcze wątek kryminalny, morderstwo, mnóstwo niechcianych sekretów przeszłości, tajemnic pogrzebanych przed wzrokiem osób trzecich.

Fabuła powieści biegnie dwutorowo. Jeden wątek zaczyna się w 1937 roku, kiedy Irga Malinen, córka Białego Generała, wdaje się w romans z radzieckim agitatorem. Romans krótkotrwały, ale skutkujący ciążą. Irga staje się obiektem żartów i potępienia kamratów i sługusów jej ojca. Ucieka do swojego ukochanego, jednak okazuje się, że córka strażnika granicznego była mu potrzebna tylko w celu wyciągnięcia paru informacji. Bardzo szybko po przybyciu do ZSRR Irga trafia do aresztu, a potem do łagru w Workucie. Nie udałoby się jej przeżyć nawet podróży w to miejsce, gdyby nie Elna - sympatyczna dziewczyna z Maryjskiej Republiki Ludowej, która podaje jej pomocną dłoń.

Ta sama maryjska kobieta w 2015 roku mieszka w rodzinnej wsi, wiele lat po wyzwoleniu z łagrów. Do tej właśnie wsi przybywa Henrik Malinen, fiński zoolog, który szuka śladów po matce zmarłej w łagrze. Henrik chce poznać losy i przyczynę śmierci matki. Zanim jednak ktokolwiek udzieli mu pomocy, sam zginie – przedtem zdąży wysłać list do córki, Verny. Verna, fińska dziennikarka przyjeżdża na ziemie Maryjczyków i przeżywa niesamowity szok kulturowy, będzie też musiała odkryć sekret ojca, babki i tajemniczej, małomównej staruszki.

Współczesne ziemie Maryjczyków - tam ciągle mówi się tradycyjnym, fińsko-rosyjskim dialektem, czci dawnych bogów, nosi tradycyjne stroje. To także święte gaje, lęk przed Keremetem (szatanem), składanie ofiar ze zwierząt i zaklinanie rzeczywistości. Nic dziwnego, że przybyła z Finlandii Verna trochę się w niej gubi. Do tego, wszystko wskazuje na fakt, że nad losami bohaterów zawisło fatum. Tylko czy to zemsta Keremeta czy logiczne następstwo poczynań Irgi w łagrze?

Katja Kettu to współczesna, wielokrotnie nagradzana, fińska pisarka. Jest autorką powieści, felietonistką i reżyserką filmów animowanych. W swoim rodzinnym kraju wydała osiem książek, w Polsce, jak dotąd ukazały się jej dwie powieści: „Akuszerka” i „Ćma”.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie oraz w Bibliotece Gminnej w Barcianach.

Książka wydana została również pod tytułem "Ćma".

Maria Mikołajczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5