Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Wybieramy "Samorządowca 2020". Stanisław Bułajewski: O takich inwestycjach miasto dawno nie słyszało

2020-10-11 10:30:00 (ost. akt: 2020-10-11 11:00:24)

Autor zdjęcia: UM Mrągowo

Niedługo miną dwa lata kadencji obecnego samorządu. Z tej okazji trwa nasz plebiscyt "Samorządowiec 2020". Poprosiliśmy burmistrza Stanisława Bułajewskiego o podsumowanie dotychczasowych działań oraz przedstawienie planów na przyszłość.

- Mijają dwa lata pana kadencji w roli burmistrza Mrągowa. Co udało się panu przez te dwa lata zrobić?
- Ostatnie dwa lata, a tak naprawdę ostatnie kilkanaście miesięcy, to bardzo owocny czas, szczególnie jeżeli chodzi o inwestycje drogowe i oświatę. Przypomnę, że w sierpniu b.r. zakończyliśmy ogromny remont Szkoły Podstawowej Nr 1, związany z termomodernizacją obiektu, remontem klas, gruntownym remontem stołówki, wymianą okien czy instalacji elektrycznej.
Zrewitalizowaliśmy Park Słowackiego (przy drodze w kierunku Kętrzyna). Inwestycja pozwoliła w części odzyskać dawny blask tego miejsca. W przyszłości chcemy, by w tej okolicy powstało uzdrowisko. Prace trwają i zmierzają w dobrym kierunku.
W listopadzie 2019 rozpoczęliśmy ogromny remont dróg na mrągowskim Zatorzu. Ta inwestycja była dla mnie kluczowa, ponieważ na jej realizację mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat. Niedawno złożyliśmy do Wojewody wniosek o środki, które pozwolą na zakończenie pozostałych etapów związanych z realizacją prawej części Zatorza.
Warto zaznaczyć, że na wszystkie wymienione powyżej inwestycje pozyskaliśmy pieniądze z zewnątrz.
Nie mogę pominąć również pozyskania pieniędzy na budowę drogi w ramach ulicy Okulickiego (prace już się zakończyły) czy ulicy Żołnierskiej. Otrzymaliśmy również środki, potrzebne na remont ulicy Krótkiej, która także kilkadziesiąt lat czekała na modernizację.

To oczywiście nie koniec naszych działań. Przypomnę, że w tamtym roku wyremontowaliśmy przedszkole „Stokrotka”, a niebawem zakończy się adaptacja Szkoły Podstawowej przy ulicy Kopernika na potrzeby przedszkola „Bajka”. Tak więc to co nie było możliwe w poprzedniej kadencji w końcu stało się możliwe.
Naszemu miastu przyznano 85% dofinansowania na realizację budowy instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej.
Powstał pumtrack i wspaniały plac zabaw w Parku Sikorskiego. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej została podjęta uchwała o wyrażeniu zgody na nieodpłatne nabycie dworca PKP w Mrągowie. Co istotne ponad miesiąc temu, dzięki wielu zabiegom – m.in. naszego miasta (jakie były podejmowane przez ostatni rok) udało się przekonać Marszałka Województwa do złożenia wniosku o modernizację kolei do Mrągowa – to ogromny sukces po 10 latach niebytu i nic nie robienia w tej sprawie.

Po raz pierwszy w historii miasta tak diametralnie zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego słynnego Nikutowa (części, gdzie głównie przez lata stał czasami cyrk) – już za kilka miesięcy będziemy mogli planować tam budownictwo wielorodzinne, przedszkole ze żłobkiem i inne potrzebne dla mieszkańców obiekty, a na oś. Mazurskim na wiosnę 2021 rozpoczniemy realizację budynku wielorodzinnego dla naszych mieszkańców. Docelowo chcemy wybudować tam m.in. 4 budynki. Budynki będą budowane w formule z dojściem do własności, a cena metra kwadratowego oscylować ma w okolicach 4000 zł (są to stawki wg. analiz Prezesa TBS – oczywiście na dzień dzisiejszy). Myślę, że będzie to fantastyczna oferta, głównie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej oraz dla młodych ludzi, którzy ponownie będą przybywać do Mrągowa, by tu nie tylko pracować, ale i mieszkać.

Mamy już gotowy plan modernizacji targowiska miejskiego, które od co najmniej 30 lat straszy swoim wyglądem. Chcemy by nie tylko pracujące tam osoby, ale i klienci w końcu mieli zapewniony komfort, a nie ciągłą udrękę.

Już za kilka miesięcy rozpoczynamy ogromną inwestycję w MEC w Mrągowie. Już nie będziemy ogrzewać budynków poprzez spalanie węgla – paliwem będzie biomasa a dwutlenku węgla w atmosferze będzie mniej aż o 60-70%. Nowy Dyrektor MEC Spółka z o. o. złożył wniosek o dofinansowanie, który został uznany za najlepszy w Polsce i pozyskał ponad 7 milionów złotych. Nigdy wcześniej MEC w Mrągowie nie pozyskał takich środków.

Żeby dopełnić obraz naszych działań nie mogę pominąć tematu funduszy norweskich. Mrągowo znalazło się w gronie nielicznych miast, które zakwalifikowały się do II etapu naboru w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021. W konkursie złożono 212 wniosków, ale do II etapu przeszły tylko 54 najlepiej ocenione projekty. Z województwa warmińsko-mazurskiego do drugiego etapu przeszedł także Ełk. W tej chwili, przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu naszych mieszkańców, opracowujemy Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego naszego miasta. Działania przewidziane w złożonym zarysie projektu dotyczą: nawiązania do przedwojennej tradycji uzdrowiska by uruchomić całoroczną turystykę kurortową, wzmocnienia działań proekologicznych: eliminacji niskiej emisji, zmniejszenia presji transportu w centrum, redukcji zużycia opakowań i odpadów, a także wykreowania w rejonie Placu Kajki centrum z nowymi funkcjami kulturalno-rozrywkowymi, gdzie skupiać się będzie aktywność turystów i mieszkańców.

Docelowo dofinansowanie otrzyma około 15 miast, które dostaną wsparcie na realizację projektu od 3 do 10 mln euro. Wkład własny nie jest wymagany, więc dofinansowanie może sięgnąć nawet 100%.

Ostatnio Mrągowo znalazło się również w prestiżowym gronie 30-tu średniej wielkości miast w Polsce, które zakwalifikowały się do Akademii Miast Przyszłości. Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju i dzięki niemu mamy szansę na wsparcie finansowe na wdrażanie naszych pomysłów rozwoju miasta. Pozyskaliśmy również z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych niemal 4 miliony złotych – złożyliśmy też wiele nowych wniosków na modernizacje wielu dróg w naszym mieście i na niezbędne inwestycje, tak by mieszkańcom i turystom żyło się łatwiej.

1 września uruchomiliśmy w naszym mieście bezpłatną komunikację miejską. To spory ukłon w kierunku naszych mieszkańców i realizacja programu wyborczego mojego komitetu. Za jazdę miejskim transportem nie trzeba płacić i można korzystać z niego do woli. Co ciekawe - komunikacja jest o wiele tańsza, niż ta która funkcjonowała wcześniej i była płatna.

Z dniem 1 września 2020 r. (zgodnie z moją zapowiedzią) przestała funkcjonować Straż Miejska.

Podsumowując: to co zostało wykonane w ostatnich kilkunastu miesiącach to spore osiągnięcie. O takich działaniach i inwestycjach Mrągowo dawno nie słyszało.
Na koniec dodam również, że Mrągowo zajęło szóste miejsce w ogólnopolskim rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne w 2020 r. W porównaniu do zeszłego roku nasze miasto awansowało o ponad 40 pozycji! W dobie wielu podwyżek staramy się utrzymać opłaty na względnie niskim poziomie.

- Czy jest coś, czego nie udało się zrobić?
- To niewłaściwie zadane pytanie, albowiem cele jakie zostały postawione przede mną i wspierającymi mnie radnymi zostały wszystkie zrealizowane z ogromnym naddatkiem. Trwają prace związane z uruchomieniem w naszym mieście uzdrowiska. To proces żmudny i czasochłonny. Jesteśmy już po wstępnych analizach, przeprowadzonych przez fachowców. Specjaliści jednoznacznie stwierdzili, że w Mrągowie może funkcjonować uzdrowisko. Mamy ku temu walory i niezbędne minerały. I już nawet sceptyczni opozycyjni radni z MIS i MWS są zaskoczeni, że udało się więcej niż kiedykolwiek ktokolwiek mógł sobie zamarzyć. Ostatnio otrzymaliśmy informację o przyznaniu środków na realizacje dużych inwestycji w Parku Sikorskiego. Pozyskaliśmy również kilkanaście milionów złotych na realizację inwestycji tzw. kolektorów deszczowych. I znów co nie było możliwe przez 20 lat nam udało się w rok.
Pracujemy również nad projektem zadaszenia amfiteatru. Niebawem podamy szczegóły.
Oczywiście te wszystkie dokonania to tylko część tego co udało się zrealizować w ciągu ostatnich 18 miesięcy, ale w tak krótkim artykule nie jestem w stanie przedstawić wszystkich sukcesów.

- Jak samorząd odnajduje się w rzeczywistości w cieniu koronawirusa?

- Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest bez wątpienia wyjątkowa i mocno uszczupla wpływy do miejskiej kasy. Tylko w kwietniu wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, w porównaniu z danymi sprzed roku, spadły w naszym samorządzie o prawie 40%.
Mimo to nie poddajemy się i szukamy oszczędności gdzie tylko możemy. Dodatkowo pomagamy również przedsiębiorcom, którzy ucierpieli z powodu pandemii. Przypomnę, że w maju została podjęta uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości, adresowana do mrągowskich przedsiębiorców. Zwolnienie z podatku obejmowało trzy miesiące: kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku.
Mimo pandemii koronawirusa udało nam się zorganizować sezon wakacyjnych imprez. Wirus nie pokrzyżował nam wielu planów, ogromna większość koncertów i festiwali odbyła się. Co więcej – zrealizowano wiele nowych imprez, które wstępnie nie były ujęte w kalendarzu. Byliśmy jednym z nielicznych miast w Polsce z tak bogatą ofertą kulturalną i imprezową. Wszystkie imprezy odbyły się zgodnie z reżimem sanitarnym, nie odnotowaliśmy żadnego przypadku zarażeniema wirusem.
Poruszając temat koronawirusa nie mogę pominąć wspaniałej postawy naszych mieszkańców, którzy np. szyli maseczki. Jako społeczność lokalna potrafiliśmy się zjednoczyć i wykazaliśmy się ogromną solidarnością. Wspieraliśmy także lokalne firmy, które przeżywały i przeżywają trudności. Dzięki empatii i zaangażowaniu przeszliśmy przez ten trudny czas we wzorowy sposób. Jeszcze raz dziękuję i oczywiście proszę o rozwagę w kolejnych miesiącach. Czas epidemii jeszcze się nie skończył, dlatego powinniśmy być uważni i przestrzegać obostrzeń sanitarnych.

Wojciech Caruk


Przyszła pora, żeby podsumować pracę naszych samorządowców. 21 października minie druga rocznica wyborów samorządowych. Głosować możecie państwo w trzech kategoriach: na wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów. W naszym regionie mamy 3 prezydentów i 47 burmistrzów i 66 wójtów.

Samorządowcy z powiatu mrągowskiego:

Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa - SMS o treści go.sm.105 na numer 7248
Agnieszka Kurczewska, wójt Gminy Piecki - SMS o treści go.sm.108 na numer 7248
Józef Maciejewski, wójt Gminy Sorkwity - SMS o treści go.sm.107 na numer 7248
Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek - SMS o treści go.sm.106 na numer 7248
Barbara Kuźmicka-Rogala, starosta mrągowski - SMS o treści go.sm.104 na numer 7248
Piotr Piercewicz, wójt Gminy Mrągowo - SMS o treści go.sm.130 na numer 7248

Koszt 2,46 zł z VAT za SMS

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages