Światełkiem inspirują do niesienia pomocy

2020-12-23 13:00:00(ost. akt: 2020-12-23 13:16:19)

Autor zdjęcia: archiwum ZHP

Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego, mimo pandemii, dociera w różne zakątki świata. W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju przekazują harcerki i harcerze. 20 grudnia Hufiec ZHP im Janusza Korczaka w Mrągowie dostarczył ogień do mrągowskich parafii.
Już po raz 30. harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku przekazanie odbyło się na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Następnie Światło przekazane zostało reprezentacjom wszystkich województw i ruszyło w wielką podróż po Polsce.

Do Mrągowa Światło dotarło 18 grudnia. 20 grudnia mrągowscy harcerze z Hufca ZHP im Janusza Korczaka w Mrągowie przekazali ogień do mrągowskich parafii.

Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.

Betlejemskie Światło Pokoju jest w tym roku roznoszone pod hasłem „Światło służby”. Hasło ma być inspiracją dla wszystkich do niesienia bezinteresownej pomocy na co dzień oraz wezwaniem do wspólnej pracy, działania na rzecz lokalnej społeczności i jej otoczenia. Ten mały płomień przekazywany z rąk do rąk niesie także iskrę nadziei, która w dobie pandemii jest wyjątkowo potrzebna. W czasie, w którym świat wywrócił się do góry nogami, ten symbol dalej wędruje łącząc ludzi i społeczności.

W tym roku harcerska sztafeta odwróciła swoją kolejność, tym razem to władze Chorągwi Warmińsko - Mazurskiej ZHP rozpoczęli przekazywanie światła na terenie naszego województwa. Odwiedzili oni wszystkie hufce na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, aby przekazać Betlejemskie Światło Pokoju. Natomiast za sprawą hufców światło będzie rozprzestrzeniało się po całym regionie.

Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez społeczność ZHP przez cały rok. Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju – wspólnie uszyli ponad pół miliona maseczek, a także za pomocą drukarek 3D przygotowali ponad 15 tysięcy przyłbic. Na pomoc w czasie pandemii mogą liczyć także seniorzy - w trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią dla nich zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacery psy. W wielu miastach w trakcie pandemii powstały specjalne infolinie, przez które seniorzy mogą zgłaszać, czego w danej chwili potrzebują. We wsparcie lokalnych społeczności zaangażowały się także poszczególne hufce – działając na rzecz osób w kryzysie bezdomności, osób doświadczających przemocy domowej, czy też swoich kolegów i koleżanek – potrzebujących korepetycji, sprzętu niezbędnego do nauki, jak również wsparcia psychologicznego.

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, które od 1918 roku wspiera wychowywanie kolejnych pokoleń młodych Polaków. ZHP dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 000 dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.

hm. Dorota Limontas
rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5