Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Jesteśmy przyszłością „Generation Europe”. Mrągowska młodzież zakończyła międzynarodowy projekt

2020-12-26 10:05:24 (ost. akt: 2020-12-26 10:12:03)
Jednym z punktów ostatniego spotkania był happening na olsztyńskiej starówce

Jednym z punktów ostatniego spotkania był happening na olsztyńskiej starówce

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Od 10 do 14 grudnia uczniowie Zespołu Szkół nr 2 odbyli ostatnie spotkanie w ramach trzyletniego polsko-niemiecko-hiszpańskiego projektu „Generation Europe”, organizowanego przez Fundację Borussia we współpracy z mrągowską szkołą.

Niestety sytuacja związana z pandemią uniemożliwiła przyjaciołom z trzech krajów spotkanie w Barcelonie. Ostatni etap projektu odbył się hybrydowo – grupa z Polski uczestniczyła w zajęciach online oraz spotkała się na 2-dniowych warsztatach w Olsztynie.

W czasie warsztatów wspólnie z rówieśnikami z Niemiec i Hiszpanii zajmowali się tematem rasizmu, jego źródłami i przejawami, dyskutowali o roli młodzieży w życiu społecznym różnych krajów, podsumowywali działania lokalne z trzech lat. Uczniowie ZS nr 2 wzięli udział w artystycznych warsztatach chanukowych, prowadzonych przez olsztyńską artystkę Ewę Pohlke. Przygotowali także happening na Starym Mieście w Olsztynie – w sobotni grudniowy wieczór wręczali mieszkańcom miasta symboliczne upominki i przygotowane przez siebie kartki z pozytywnym przesłaniem, podnoszącymi na duchu życzeniami.

Podczas warsztatów przygotowali także akcję „List w butelce”. Przygotowali butelkę ze swoimi refleksjami i przesłaniem na przyszłość, którą następnie wspólnie zakopali na terenie Mrągowa.

Ostatnie projektowe spotkanie było także czasem wspomnień, rozmów, refleksji. Towarzyszyły im wzruszenia i łzy rozstania. Trzy lata to długi czas... Projekt przyniósł każdemu z uczestników nowe doświadczenia, a co konkretnie przeczytajcie sami.

Wypowiedzi uczestników:
Co dał mi projekt…
- Na pewno pewność siebie, wiedzę o innych kulturach, religiach. Poznałam odmienne od moich poglądy, nauczyłam sir pracy w grupie, przełamałam się mówić w obcym języku, podszlifowałam umiejętności językowe, odważyłam się mówić o swoich pasjach zainteresowaniach i w ogóle o sobie i nauczyłam się słuchać innych.

- Mimo że nie byłam w tym projekcie za długo, to ciekawe było zobaczyć jak ludzie z innych krajów mówią na różne tematy i jak różne mają poglądy. Otworzyłam się na to by mówić otwarcie o tym co myślę i nie bać się wyrażać swojego zdania. Osłuchałam się bardziej z angielskim. Zrozumiałam, że ważne jest to żeby słuchać innych i czerpać od nich pozytywne cechy. No i przede wszystkim poznałam wspaniałych ludzi!

- Dzięki temu projektowi nauczyłam się pracy w grupie, pomimo bariery językowej. Podszkoliłam swój angielski, ale i również miałam okazję nauczyć się zwrotów i słownictwa z języka niemieckiego oraz hiszpańskiego. Lepiej radzę sobie z wyrażaniem uczuć, emocji i własnego zdania na forum grupy. Dowiedziałam się więcej na temat innych kultur oraz religii. Poznałam poglądy ludzi z innych krajów. Miałam okazję pierwszy raz w życiu wyjechać poza granice swojego kraju, co było niezwykłym przeżyciem. Przekonałam się, jak to jest słuchać, ale i być wysłuchaną. Usłyszałam mnóstwo wzruszających historii i to na dodatek tak młodych ludzi, które poruszyły moje serce. Miałam okazję zrobić rzeczy, których nigdy nie robiłam np. graffiti. Poznałam mnóstwo wspaniałych osób i zyskałam niesamowite doświadczenie, które pozostanie ze mną już do końca życia i z pewnością przyda mi się w przyszłości.

- Uczestniczyłam w projekcie od niedawna, ale dostałam możliwość poznania ludzi z innych krajów i ich poglądy, dzięki temu patrzę szerzej na świat, rozumiem problemy innych. Stałam się bardziej otwarta na nowe znajomości. Udział dodał mi pewności siebie i pokazał, że mam głos w różnych sprawach, że mam wpływ na to, co dzieje się wokół mnie. Mogłam brać udział w wielu akcjach, które nauczyły mnie, jak reagować na pewne zachowania ludzi. Sprawianie radości innym sprawiało, że sama czułam się szczęśliwa. Jestem bardzo wdzięczna za to, że dostałam możliwość wzięcia udziału w tym projekcie, za to że spędziłam ten czas z naprawdę wartościowymi osobami oraz z ogromnej wiedzy, jaką uzyskałam. Myślę, że mimo tego, że projekt się kończy ogólnie, to będzie trwał nadal we mnie, że ukształtował moją osobę i ma wpływ na moją przyszłość.

- Dzięki temu projektowi poznałam i pokochałam wielu ludzi za co jestem bardzo wdzięczna. Przez to że mogłam obcować z innymi, pod każdym względem członkami naszego projektu, poznałam ich historie (co było zarazem piękne i smutne zobaczyć życie ich oczami), zwyczaje i ciekawe słówka. Poznałam wiele pięknych miejsc, różne kultury i potrawy. Cały projekt był jednym wielkim wyzwaniem dla mnie, kopem w tyłek, poszerzeniem horyzontów i pokazaniem co pięknego ludzie razem potrafią zrobić.

- Dzięki temu projektowi stałam się bardziej pewna siebie i przestałam się bać mówić w obcym języku, co pozwoliło mi na podszkolenie swoich umiejętności. Nauczyłam się pracować w grupie, mówić o sobie, o swoich uczuciach ale też słuchać co inni mają do powiedzenia. Zaczęłam patrzeć inaczej na wiele spraw i ukształtowałam swój światopogląd. Poznałam z innej strony różne kultury i religie, ich problemy oraz poglądy i podejście do wielu spraw. Spotkałam również wielu wartościowych ludzi, od których mogłam się wiele nauczyć. Ten projekt pokazał mi cząstkę świata i uświadomił jak wiele jeszcze muszę się o nim dowiedzieć i jeszcze bardziej zachęcił mnie do poznania i zwiedzenia kolejnych krajów i ich kultur.

- Dzięki dołączeniu do Generation Europe zyskałem pewność siebie, poznałem wielu wspaniałych ludzi. Dzięki międzynarodowym spotkaniom miałem okazje szlifować swój angielski oraz umiejętności pracy w grupie. Poznałem poglądy ludzi z odmiennych środowisk, a także brałem udział w wielu warsztatach, które poszerzyły moje horyzonty i zmieniły sposób postrzegania świata. Nigdy nie zapomnę chwil spędzonych razem i cieszę się ze mogłem być częścią wspaniałej międzynarodowej rodziny.

- Poprzez uczestnictwo w projekcie zyskałam masę nowych umiejętności, nauczyłam się słuchać oraz jak mówić, by być słuchanym. Dostałam szansę by bliżej poznać odległe naszemu krajowi kultury i religie, co najważniejsze mogłam je poznawać nie od jednej, a od wielu osób z różnych zakątków świata. Podczas spotkań miałam okazję uczyć się od innych i dzięki temu poczyniłam duże postępy w dwóch językach. Program pokazał mi, że świat idzie do przodu pod każdym względem i nie warto stać w miejscu. Utwardziłam się w swoich poglądach i w chęci walki o prawa człowieka. Dziękuję twórcom oraz uczestnikom projektu za miłą atmosferę i motywację do rozwoju, samorealizacji i pomoc w odkryciu mojej własnej ścieżki.

- Dzięki dołączeniu do tego projektu poznałam wiele nowych osób kultur i religii. Dla mnie był to bardzo ważny czas, ponieważ poznałam ludzi z którymi łączy mnie wyjątkowa więź. Lepiej poznałam samą siebie oraz moja pewność siebie wzrosła. Nauczyłam się wyrażać to, co myślę i pracować w grupie. Osłuchałam się z językiem angielskim. Ten projekt dał mi możliwość odwiedzenia nowego kraju. Mogłam usłyszeć historie innych ludzi . Było to wspaniałe doświadczenie, które zostanie ze mną na zawsze tak samo jak cudowne wspomnienie. Jestem wdzięczna za możliwość udziału w tak wspaniałym projekcie.

W projekcie wzięli udział uczniowie: Angelika Obzejta, Dominika Szymanek, Marta Tomczak, Zuzanna Bromberg, Łukasz Gutowski, Damian Olender, Gabrysia Anielska, Gabi Dudziec, Zosia Zdunko, Paulina Piotrowska, Ola Żubrowska. Organizatorzy to Fundacja Borussia z Olsztyna oraz Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie. Liderami/opiekunami były: Kornelia Kurowska i Magdalena Lewkowicz. Projekt sfinansowano z funduszy Programu Erasmus+, PNWM, Instytutu Goethego

Magdalena LewkowiczPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages