Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Budżety Sorkwit i Mikołajek uchwalone

2021-01-10 08:00:00 (ost. akt: 2021-01-09 09:25:44)

Autor zdjęcia: Pixabay

Grudzień i styczeń to czas najważniejszych decyzji w samorządach - ustalanie gminnych budżetów na nowy rok. W powiecie mrągowskim większość radnych uporała się już z budżetami na 2021 rok. Dziś przyjrzymy się budżetom gmin Sorkwity i Mikołajki.

Radni z Sorkwit spotkali się zdalnie 28 grudnia. Planowane dochody gminy mają wynieść 25.550.000,00 zł, a wydatki 25.700.000,00 zł. Deficyt budżetu gminy w wysokości 150. 000,00 zł zostanie pokryty przychodami z wolnych środków jako nadwyżki wolnych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikających z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych związanych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach. Na inwestycje w roku 2021 zostanie przeznaczone prawie 1,5 mln złotych.

W planie budżetowym można znaleźć m.in.: dokumentację na budowę wodociągu w Borowskim Lesie, modernizacja stacji uzdatniania wody, budowa kanalizacji sanitarnej w Pustnikach, drugi etap modernizacji drogi w Gizewie, modernizacja dachu na budynku przedszkola w Warpunach, chodnik przy ul. Zamkowej w Sorkwitach, zakup samochodu używanego dla OSP Sorkwity, modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy, budowa pomostów w Jełmuniu, Rybnie, Kozłowie i w Borowych. Prognozowana kwota długu na koniec 2021 roku - 6 897 319. - Staraliśmy się uwzględnić wszystkie wnioski, które wpłynęły. Wiemy doskonale, że wszystkiego nie da się zrealizować. Na każdej sesji można dokonać zmian w budżecie. My 2021 rok traktujemy, jako rok, który będzie rozpoczęciem nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Liczymy na to, że środki które są zadysponowane, będą traktowane jako wkład własny do programów, które będziemy chcieli realizować, uwzględniając przy tym wnioski na inwestycje nie zawarte w budżecie - odniósł się do budżetu wójt Józef Maciejewski.
Wieloletnia Prognoza Finansowa została przyjęta jednogłośnie, natomiast przy uchwale budżetowej był jeden głos sprzeciwu.

W Mikołajkach radni z budżetem uporali się również tuż przed końcem 2020 roku - 30 grudnia. Dochód ma wynieść 65 274 445,61 zł, a wydatki - 68 879 478,61 zł. Deficyt to kwota 3 605 233 złote. Zostanie on sfinansowany z nadwyżki budżetowej i z wolnych środków z lat ubiegłych. Łączna kwota długu na koniec 2021 roku ma wynieść 16 314 000 złotych. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy wziąć pod uwagę sytuację ogólnokrajową związaną z pandemią. Dlatego stawki podatkowe pozostawiamy na poziomie z roku 2020 - mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. - Ta sytuacja będzie też rzutowała na to, co planujemy w roku 2021. Pierwsze półrocze będzie pod szczególnym nadzorem jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne. Nie wiemy jak sytuacja będzie w tych pierwszych dwóch kwartałach przebiegała i jak wpłynie na instytucje w naszej gminie, a tym samym jak to się przełoży na podatki - dodaje Jakubowski.

Wśród zaplanowanych inwestycji znajdziemy m.in. przebudowa Mazurskiego Klubu Żeglarskiego, przebudowę i modernizację targowiska, Mazurska Pętla Rowerowa, modernizację ulicy Dybowskiej i zakończenie modernizacji dróg powiatowych i gminnych na terenie sołectwa Zełwągi, budowa alejek na cmentarzach w Baranowie i Woźnicach, plac zabaw w Prawdowie, sieć nowych przystanków autobusowych. Prawie 13,5 miliona złotych zostało przeznaczonych na utrzymanie oświaty. Radni w głosowaniu nad projektem Wieloletniej Prognozy Finansowej jednogłośnie wyrazili swoją aprobatę. W głosowaniu nad uchwałą budżetową większość była za, wstrzymało się troje radnych.

O decyzjach budżetowych w Mrągowie pisaliśmy już na zakończenie 2020 roku. W następnym wydaniu Kuriera przyjrzymy się budżetom Piecek i gminy Mrągowo.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages