CZYTAM, BO LUBIĘ: Sarah McCoy - "Córka piekarza"

2021-01-17 12:00:00(ost. akt: 2021-01-16 10:03:15)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

„Córka piekarza” to opowieść o doświadczeniach wojny, o rodzinie uwikłanej w polityczny konflikt i o dziewczynie, która odnalazła w sobie siłę, by pokonać strach i zbuntować się przeciw wszechobecnemu reżimowi.
Opowieść jest zbudowana na dwóch planach czasowych. Pod koniec II wojny światowej (1944 rok) towarzyszymy Elsie Schmidt. Nastolatka jest córką piekarza wierzącego w idee III Rzeszy i siostrą uczestniczki programu Lebensborn (program ukierunkowany na zwiększenie przyrostu naturalnego czystych rasowo Niemców). Elsie wybiera się na bal Bożonarodzeniowy partii w towarzystwie ważnego esesmana. Marzy o miłości, pierwszym łyku szampana… Jednak coraz bardziej jest zmęczona panującą wojną, coraz bardziej nie rozumie tego, co się dzieje, jest przerażona tym, jak niemieccy żołnierze traktują własnych rodaków. Pewnego dnia w drzwiach piekarni staje żydowski chłopiec, prosząc ją o ratunek…

Na drugiej płaszczyźnie czasowej jest rok 2007. Główną bohaterką tej części jest Reba Adams, dziennikarka mieszkająca w El Paso w Teksasie. Dziewczyna właśnie przygotowuje artykuł do gazety na temat obchodzenia świąt w Niemczech. W tym celu zagląda do lokalnej, niemieckiej piekarni „U Elsie”. Zasiada do wywiadu z jej właścicielką, spodziewając się, że przebiegnie on łatwo. Lecz w rezultacie Reba wraca do piekarni wiele razy, gdyż zapragnęła poznać dokładnie całą opowiadaną jej historię. Historia ta ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości. Zaś Elsie pytania Reby przypominają bolesne wydarzenie tamtego posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Życie obu kobiet splata się i obie są zmuszone do zmierzenia się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości oraz muszą w sobie znaleźć odwagę, by wybaczyć.

Zwykle wojna w literaturze o tej tematyce jest pokazana oczami ofiar - więźniów obozów, członków ruchu oporu, żołnierzy albo zwykłych ludzi narodów podbitych przez Niemców. Tu główna bohaterka jest rodowitą Niemką, pochodzącą z prawdziwej, przykładnej niemieckiej rodziny, dla której zaszczytem jest oddanie drugiej córki na służbę ojczyźnie w programie Labensborn. Rodzinę przesiąkniętą nazistowską propagandą. To ciekawe spojrzenie na wojnę. Mocno zakorzenione poczucie wyższości niemieckiego narodu, z jednej strony umacniane rygorystycznym przywiązaniem do wpajanych idei, z drugiej kolidujące ze zwykłymi ludzkimi odruchami.

„Córka Piekarza” to opowieść o doświadczeniach wojny, o rodzinie uwikłanej w polityczny konflikt i o dziewczynie, która odnalazła w sobie siłę, by pokonać strach i zbuntować się przeciw wszechobecnemu reżimowi. Na własnych zasadach, w swoim małym, ograniczonym otoczeniu, jednak komuś ratując życie i stając się bohaterką cudzych wspomnień.

Piękna, nietuzinkowa opowieść, niosąca ze sobą sporą dawkę emocji, dająca nadzieję na triumfujące dobro.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5