CZYTAM, BO LUBIĘ: Paul Theroux - "Na równinie węży. Podróż po Meksyku"

2022-01-16 09:00:00(ost. akt: 2022-01-15 09:08:22)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Paul Theroux amerykański pisarz i podróżnik spędził życie, przemierzając świat i wysłuchując opowieści ludzi z odległych zakątków globu, by w końcu odkryć, że najciekawsze historie można nieraz usłyszeć tuż za płotem.
Poruszony medialną burzą związaną z napływem meksykańskich imigrantów wyrusza na południe i na początek przemierza pas amerykańsko-meksykańskiego pogranicza. Na każdy aspekt życia w tej pustynnej okolicy pada cień granicznego muru. To kolonia taniej siły roboczej dla USA, kontrolowana przez kartele narkotykowe i niszczona przez wojny gangów. Gdy autor zapuszcza się w głąb kraju, sytuacja wygląda niewiele lepiej. Rozmówcy Theroux opowiadają o narkotykach, przemocy, wyzysku, braku pracy i niesprawiedliwości, która spotyka mniejszości etniczne.

Jednak współczesny Meksyk w oczach Theroux ma nie tylko ciemne barwy – to kraj pełen kolorów i energii, a jego mieszkańcy znajdują sposoby, by mierzyć się z trudnościami. Mają tu też miejsce humor i ironia – znaki firmowe wielkiego pisarza podróżnika.

Autor, którego wyprawy i związane z nimi refleksje udowadnia, że potrzeba nielegalnego przejścia na stronę zasobniejszego sąsiada to zaledwie promil problemów, z jakimi zmaga się Meksyk, zwłaszcza meksykańska prowincja.

Paul Theroux, który jest wnikliwym obserwatorem i nieco wścibskim "gringo" zabiera nas w świat rozważań o granicy, jej znaczeniu, jej przekraczaniu - a granica USA z Meksykiem jest pod wieloma względami wyjątkowa i osobliwa. W książce znajdziemy zarówno relację z pierwszej ręki autora, jego perypetii, przemyśleń, obserwacji ale również całkiem pokaźne fragmenty rysu historycznego, polityczno-społecznego Meksyku. Wiedzę, która pozwala lepiej interpretować jego podróż i sprawia że to nie tylko książka podróżnicza, ale też reportaż czy esej historyczny, co stanowi dodatkową wartość książki.

Granica to nie jedyny element i zagadnienie, które porusza książka, jest też sporo o codzienności, kulturze Meksyku i jego mieszkańców. Kult Santa Muerte, narcos, przestępczość i skorumpowani policjanci, różnice mentalne w Meksyku i Meksykanach, bieda…Co zmusza Meksykanów do ucieczki do USA? Mamy tu również informacje o życiu Mezcaleros (wytwórców Mezcalu) o społecznościach indiańskich.

W książce znajdziemy także wielu nawiązań do literatury i autorów meksykańskich, oraz analizę tego, co pisano i co obecnie pisze się o Meksyku.

„Na równinie węży jest książką żywą, mądrą, wnikliwą, napisaną z wielką wrażliwością. Każdy czytelnik spragniony głębokiego spojrzenia na codzienność i zwyczajne realia życia zachwyci się tą złożoną, pełną zrozumienia i uwagi opowieścią o południowym sąsiedzie USA. Książka usatysfakcjonuje zarówno wielbicieli pisarstwa Theroux, jak i wszystkich po prostu ciekawych Meksyku prawdziwego, nie zaś tego znanego tylko z krzykliwych nagłówków”. The Boston Globe

„Skarbnica wiedzy nie tylko dla turystów wybierających się do Meksyku, ale i dla wszystkich zainteresowanych problemami związanymi ze współczesną migracją”. Library Journal.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie

Maria Mikołajczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5