środa, 22 maja 2019. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Podziel się:

Podziel się:

Obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w miejscowości Kosewo

100 lecie Niepodległości uczczono w Kosewie

Dnia 29 września 2018 roku w miejscowości Kosewo odbyły się Obchody upamiętniające 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które na wniosek Romana Rapkowskiego objął Patronatem Narodowym Pan Prezydent RP Andrzej Duda. Staraniem Sołtysa wsi Kosewo, Rady Sołeckiej oraz Księdza Proboszcza parafii Kosewo, a także wielu życzliwych ludzi było możliwe, aby ta uroczystość miała tak podniosły charakter.
Na świętowanie w Kosewie składały się trzy elementy Msza Święta, którą sprawowali zaproszeni księża pod przewodnictwem delegata księdza biskupa ks dr Jacka Uchana, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz uroczysta Akademia w wykonaniu uczniów SP w Kosewie, która sprawiła, że nie jednemu z nas zakręciła się łezka w oku. Podniosłego charakteru całej uroczystości dodała oprawa w postaci pocztów sztandarowych KPP w Mrągowie, OSP Grabowo, OSP Wierzbowo oraz WKŁ Sokół. Licznie przybyli zaproszeni goście, wśród których znalazł się delegat Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Marcin Domian, który złożył gratulacje pomysłodawcy i głównemu organizatorowi tej uroczystości sołtysowi - Panu Romanowi Rapkowskiemu. Na wniosek sołtysa starosta Mrągowski uhonorował naszych darczyńców okolicznościowymi medalami za pomoc i osobiste zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości.
Wśród wyróżnionych znaleźli się Ks. Proboszcz Maciej Mackiewicz, Weronika i Jan Rapkowscy, Grażyna i Andrzej Hordziejewicz, Magdalena i Lech Piekut oraz Andrzej Majewski i Marek Wysocki.
"Dzisiejsza uroczystość obchody stulecia odzyskania niepodległości to żywa lekcja historii. Naród, który nie dba o własną historię, przestaje istnieć, a jak mówił św. J.P II: „wolność nie jest dana nam raz na zawsze, trzeba o nią stale dbać, pielęgnować i walczyć". Odsłaniając tą pamiątkową tablicę, chcemy oddać hołd nie tylko tym, którzy zginęli za naszą ojczyznę, ale wskazać młodemu pokoleniu, właściwy kierunek budowania świadomości narodowej i historycznej - mówił Sołtys podczas uroczystości.
Całość zakończył wspólny posiłek przygotowany przez organizatorów, gdzie wszyscy rozmawiali i długą chwilę dzielili się wrażeniami z uroczystości.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Katarzyna Rapkowska oraz opublikowany na portalu Mrągowo: W Kosewie uczczono setną rocznicę odzyskania niepodległości [GALERIA]
Oceń artykuł:

(0)