Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

Już za Total Comander i WinRar Cie nie skarzą

Przy uniewinnieniu oskarżonego dziennikarza obywatelskiego z Mrągowa Sąd Mrągowski przyjął (i słusznie) iż przekroczenie czasowego używania programów typu Shareware nie jest penalizowane w prawie polskim.

Sąd w uzasadnieniu przyjął zasadę iż złamanie licencji programów shareware co do przekroczenia terminu zgody na ich darmowe używanie jest to przywłaszczenie środka niematerialnego prawnego, którym to jest również program komputerowy.

Choć przywłaszczenie jest przestępstwem ale dotyczące takich programów nie penalizowane w prawie polskim. Wyrok na dzień ukazania się tego artykuły jest nieprawomocny.

Nie oznacza to iż nie zarejestrowanie stosownej licencji zwolni użytkownika od odpowiedzialności cywilnej. Wręcz przeciwnie należy się zastosować do komunikatów jak również do ich zaleceń na przykład w przypadku WinRar jest to usuniecie programu lub zapłacenie ok. 30EURo Złamanie tych zasad grozi zasądzeniem stosownego odszkodowania.

Nie zwalnia również z odpowiedzialności cywilnej jeżeli takowy program zostanie zainstalowany przez serwis komputerowy. Za używanie programu po terminie należy się stosowna opłata. Zlecając naprawę użytkownik powinien w zleceniu zaznaczyć zakres jakich usług ma serwisant dokonać a w przypadku pracy na danych zobowiązany jest udzielić pisemnej zgody na zapoznanie się z zawartością dysków (zasada nieuprawnionego zaznajomienia z treścią komunikatu). Serwis komputerowy przy jej braku skazany jest na złamanie prawa cywilnego a również w niektórych przypadkach na odpowiedzialność karną. Nie chodzi tutaj o instalowanie oprogramowania bez licencji bo to jest oczywiste.

Zastanówmy się ile razy zainstalowaliśmy jakiś program emocjonalnie z Internetu? Zważamy na licencje? Czytamy je?. Tłumaczymy z innego języka na polski? Zapewne garstka to czyni a i tak ci co przeczytają to i tak nie rozumieją o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.


Internet to dobro ludzkości z którego powinniśmy z rozmysłem korzystać

WinRar Total Commander Internet Kara Sąd Mragowo pobieraczek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Zdzishard Bajkowski oraz opublikowany na portalu Mrągowo: Nie skazali za Total Comander i WinRar
Oceń artykuł:

4.83

(6)