Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Podziel się:

Podziel się:

Mieszkancy Mrągowa dostają wezwania do zapłaty 550zł. Za co?

Warszawska kancelaria, która wcześniej ścigała internetowych piratów między innymi za "Obławę" i "Czarny czwartek", tym razem wzywa do zapłaty 550 zł osoby, które ściągnęły komedię "Last minute".

Internauci, którzy w formie torrentów pobrali komedię Patryka Vegi "Last minute" mogą dostać wezwanie do zapłaty 550 zł - podaje Gazeta.​pl. Kancelaria adwokat Anny Łuczak w Warszawie wysłała już tysiące wezwań. Działa ona w imieniu spółki Ent One, producenta i dystrybutora filmu.

Internauci ścigani są za "nielegalne rozpowszechnianie utworu bez uprawnienia". Na takich zasadach odbywa się bowiem pobieranie torrentów jak tez korzystanie z chomika (paserstwo komputerowe). W tym pierwszy komputer nie tylko ściąga dany plik, ale równocześnie go udostępnia innym osobom (choć nie jest to cały utwór, a jedynie urywki bitów).

"Last minute" to kolejny film, za którego pobranie z internetu zapłaty domaga się warszawska kancelaria. Wcześniej podobnie było w przypadku takich filmów, jak "Drogówka", "Czarny czwartek", "Obława" i "Być jak Kazimierz Deyna".

W wysyłanych pismach kancelaria zaznacza, że żądana kwota 550 zł jest "ograniczona z uwagi na ugodowy charakter wezwania". W rzeczywistości może ona wynosić nawet kilkuset tysięcy złotych.

Czy ta wielka prowokacja jest zgodna z prawem? Wszyst­kie postępowania prowadzone są w sprawie, na razie nikt nie usłyszał zarzutów. Należy brać pod uwagę fakt iż policjanci maja prawo zatrzymać komputer ale zaglądnięcie do jego zawartości to już inna bajka.

Zastanówmy się czy przy szerokim tego znaczeniu łamania archaicznego prawa o prawach autorskich nie przyszedł już czas na jego zmianę do obecnej rzeczywistości tak aby było wszystko jasne dla zwykłego użytkownika Internetu. Tym bardziej iż jest ono batem na zwykłego obywatela w ręku władzy.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Zdzishard Bajkowski oraz opublikowany na portalu Mrągowo: Mieszkańcy dostają wezwania do zapłaty 550 złotych. Za co?
Oceń artykuł:

5.00

(3)